Back to main race page.

2017 San Diego Shaka Fest- 4.5 mile Kapuna Course

There were 39 paddlers that finished this event, and a total of 19 different divisions.

14 and Under Mens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Thomas Nilsen80:42:49.00
2Burke Hammond130:44:47.00

U17 Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Abby Baker200:49:37.00

18-29 Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Bridgette Harper381:09:51.00

18-29 Womens Prone Stock

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Marissa Coy351:05:40.00

18-29 Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Rand Norberg260:52:35.00

30-39 Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Jen Van Diest210:49:51.00
2Shonna Litton Brown240:51:18.00

30-39 Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Paul Pianowski10:38:26.00
2Carlos Perez70:42:48.00
3Brett Van Diest90:43:06.00

30-39 Mens SUP Unlimited

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Jordan Mckee20:39:12.00

40-49 Mens Prone Unlimited

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Marcus Hatch341:01:34.00

40-49 Mens SUP Unlimited

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Harold Goodman170:47:04.00

40-49 Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1John Acosta40:40:30.00
2Mike Fairchild150:45:39.00
3Bernie Simons180:47:16.00
4Danny Marucut190:48:50.00
5Ashok Shankar290:56:13.00
6Rosendo Deynata300:56:27.00
7Patrick Della361:05:58.00

40-49 Mens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Tony Fajardo110:43:51.00
2Jason Gonzales280:55:18.00
3Tony Davis310:56:51.00

40-49 Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Norma Ramirez320:58:13.00

50-59 Mens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Bill Mcgrath100:43:20.00
2Larry Harper391:15:30.00

50-59 Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Kristin Thomas120:44:07.00

50-59 Mens SUP Surfboard

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Pete Pascual371:07:57.00

50-59 Mens Prone Stock

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Rodney Harvey250:52:12.00

50-59 Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Scott Shoemaker50:40:52.00
2Tony Forcier140:44:50.00
3Sean Arnold160:46:26.00
4Edwin Turner220:50:19.00
5Greg Gardner230:50:35.00
6Ron Adelhelm270:53:13.00
7Bryant Della330:59:00.00

60+ Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Dale Marnati30:39:57.00
2John Bland60:42:13.00
Back to main race page.