2018 Salt Life Columbus Cup

The World Paddle Association (WPA) in conjunction with Uptown Columbus RiverFest will host the 2018 Salt Life Columbus Cup on May 5-6, 2018 in Columbus, GA.   The event will be conducted on the Chattahoochee River (90 miles South of Atlanta, GA) and three blocks from downtown Columbus.  There will be open entry for all competitors in all races, however each competitor should decide which race with best suit their ability.  Our event will be part of the Columbus RiverFest presented by Salt Life, which brings together the local community to celebrate water activities and safety that include 3 days of food, drink and bands at the event site.

The Salt Life Columbus Cup will also be a Salt Life Cup event that will offer the top placing Open and Junior competitors (3 mile technical race) free entry into the 2018 Pacific Paddle Games race on October 5 & 6th at Doheny State Beach, CA Presented by Salt Life.  Find more information at www.worldpaddleassociation.com and www.paddleguru.com.  The Salt Life Columbus Cup will include the following races and board divisions, 3 mile Open SUP & Prone technical race, 1 & 3 mile Kids races, 4.5 mile SUP Pro technical race and a 7 mile distance race for Surfski, OC1 & OC2, SUP & Prone ULT ONLY on Saturday and the 1 Mile Time Trials for all crafts on Sunday.  SUP Yoga clinics and classes will also be available along with a paddle clinic on Friday with 4x World SUP Champion Connor Baxter.  See the below event schedule for more details.

This year we will introduce the WPA 1 Mile Challenge, were paddlers will be ranked based on craft, gender and age group with time trials run worldwide.  The 1 Mile Challenge will be one of the combo events or you can just sign up for the 1 Mile Challenge to see how you rank.  The Combo races will include the Technical race and the 1 mile time trial for SUP Open, Juniors and Pro Elite.  OC, Surfski and Prone will include the Distance race and 1 mile time trial.  You can find the full race schedule below with travel and hotel discounts below.  All race distances, times and days are tentative and subject to change given the weather and water flow.  Prize money will be offered to OC, Surfski and Prone divisions entered in the combined Distance/1 Mile Time Trial races along with the Pro-Elite SUP Combined Technical & 1 Mile Time Trial to the top finishers overall across the line (money breakdown pending).

We are proud to have Salt Life Athlete and 4x World SUP Champion Connor Baxter who will be conducting a paddle clinic on Friday, May 4 at 4-5pm at the event site.  We will also have free SUP Yoga classes on Friday, May 4 at 1pm, 2pm and 3pm for 45 minutes each session up to 8 people per clinic.  There will also be SUP Yoga classes on Saturday and Sunday at 9am and 11am each day for $30.00 that includes the board.  Contact White Water Express to book your spot in the SUP Yoga clinics or SUP Yoga classes, call 706-321-4720.

Races & Registration Information

Race Age Divisions
Juniors 1 Mile Race 8U, 9-11, 12-14, 15-17
Juniors 3 Mile Tech Race 9-11, 12-14, 15-17
OPEN SUP Race (3-4 miles)
17U, 18-39, 40-49, 50-59, 60+

OPEN Prone Stock Race (3-4 miles)

39U, 40+
SUP ULT Distance Race (7 Miles) All


Prone Combo Races (7 & 1 mile TT)

ALL

OC1 & Surfski Combo Races
(7 & 1  mile TT)
49U, 50+

OC2 & Surfski Combo Races
(7 & 1 mile TT)

49U, 50+

WOMENS PRO SUP 12'6 Combo (Tech/1 Mile TT)
ALL

Men's PRO SUP 14' Combo             ALL  (Tech/1 Mile TT)

1 Mile Challenge Time Trial- All age groups and Crafts

 

See the below hotel discounts and board storage information.

Exhibitor space and sponsorship's, contact Byron Kurt: byron@worldpaddleassociation.com

2018 Salt Life Columbus Cup

Event Schedule


PFD's are Mandatory!


Friday, May 4th

9am-6pm:  Vendor booth set-up

12-6pm:     On water Demos/Clinics

1-4pm:       SUP Yoga Clinics- 1pm, 2pm, 3pm

4-5pm:       Connor Baxter Paddle Clinic: Race Site (Woodruff Park)

5-8pm:       Registration/Check-in:  Race site at the Salt Life Booth (Woodruff Park)


Saturday, May 5th

 

7:30-9am:   Registration/Check-in

 

9am:           SUP Yoga Class

 

9:15am:      Race Meeting- 4.5 Mile SUP Pro-Elite Technical Race

 

9:30am:      4.5 Mile SUP Pro-Elite Men/Women Technical Race

 

11am:         SUP Yoga Class    

 

11:30am:    Race Meeting- 3 mile SUP Open/Juniors Technical race

 

11:45am:    3 Mile Technical Race- SUP Open/Juniors

 

1:30pm:      Race Meeting-  7 mile Distance Race OC-Surfski-Prone-Sup ULT

 

1:45pm:      7 Mile Distance Race- OC-Surfski-Prone-Sup ULT

 

Sunday, May 6th

 

8-9am:         Registration/Check-in

 

9am:            SUP Yoga Class

 

9:30am:       Race Meeting- 1 Mile Time Trial, All crafts

 

10am:          1 Mile Time Trial- All crafts and Open Entry

 

11am:           SUP Yoga Class

 

2pm:            Awards- Event site

 

 

SUP Yoga- call White Water Express to sign up, only 8 people per session, 706-321-4720.


 Event Schedule updates- check the World Paddle Association facebook for event updates.


Event Hotel, Camping & Board Storage


Columbus Marriott (two blocks from event site)

800 Front Ave

Columbus, GA 31901


Please contact the Marriott directly to book your room on the following link:

http://www.marriott.com/meeting-event-hotels/group-corporate-travel/groupCorp.mi?resLinkData=Uptown%20Columbus%20RiverFest%5Ecsgmc%60RIVRIVA%6099.00%60USD%60false%604%605/3/18%605/8/18%604/6/18&app=resvlink&stop_mobi=yes


For more information, call 706-324-1800, ask for Amy and mention that your with the WPA event to get the preferred rate of $99.00 per night. 

Book soon, as the booking block will sell out since we are part of RiverFest!


Camping

Uptown Columbus is offering free camping one block from the event site.  Recommended for self contained vehicles as there is no power are water available.

To reserve your spot, please contact Becca Zajac, becca@uptowncolumbusga.com


Board Storage (200 yds from event site)

Board and craft storage will be available for all competitors from Friday, May 4th to Monday, May 7th at 12pm.  The board storage will be closed and locked from 8pm to 7am each day.  Storage will be open from 7am to 8pm each day Friday to Sunday.  Storage is the responsibility of each person that stores any product or board.  We highly advise to ONLY store boards or vessels and remove all personal items like PFD's, paddles and other accessory items so they do not walk off in others hands.  Here is the storage address:


White Water Express (building next door, look for sign)

1000 Bay Ave

Columbus, GA 31901


Event Entries Click on an event to see who entered.

NameNumberCraftAgeGender
April Zilg8SUP 12'6"AllGirl
Michele Porter25SUP 12'6"AllGirl
Sue Sattler26SUP 12'6"AllGirl
NameNumberCraftAgeGender
Eric Carter3SUP 14'AllGuy
Garrett Fletcher7SUP 14'AllGuy
Connor Baxter9SUP 14'AllGuy
Corey Curtis15SUP 14'AllGuy
Zach Rounsaville24SUP 14'AllGuy
Brett Mcmasters27SUP 14'AllGuy
NameNumberCraftAgeGender
Campbell Carter2SUP Under 12'6"12-14Guy
Elle Newkirk16SUP Under 12'6"15-17Girl
Mason Hargrove18SUP Under 12'6"15-17Guy
Elisabeth Mccall21SUP Under 12'6"12-14Girl
NameNumberCraftAgeGender
Alex Cabral1SUP 12'6"18-39Guy
Ingrid Moran4SUP 14'40-49Girl
Len Yarbrough5SUP 14'40-49Guy
Sarah Hackaday6SUP Surfboard18-39Girl
Larry Laska10SUP Surfboard50-59Guy
Brandon Laska11SUP Surfboard18-39Guy
Byron Kurt12SUP 14'50-59Guy
Julie Alston13SUP 12'6"40-49Girl
Haywood Newkirk14SUP 14'50-59Guy
Jason Colclough19SUP 14'40-49Guy
Curt Hawn23SUP 14'50-59Guy
NameNumberCraftAgeGender
Garrett Fletcher7OC-149UGuy
April Zilg8OC-149UGirl
NameNumberCraftAgeGender
Sean Allen2812'6 SUP & Under18-39Guy
NameNumberCraftAgeGender
James Keefover1712'6 SUP & Under18-49Guy
Dirk Mccall20SUP Surfboard50-59Guy
April Hopson22SUP Surfboard18-49Girl
Sue Sattler2612'6 SUP & Under50-59Girl
NameNumberCraftAgeGender
Campbell Carter2SUP Under 12'6"12-14Guy
Elle Newkirk16SUP Under 12'6"15-17Girl
Mason Hargrove18SUP Under 12'6"15-17Guy
Elisabeth Mccall21SUP Under 12'6"12-14Girl
NameNumberCraftAgeGender
Alex Cabral1SUP 12'6"18-39Guy
Ingrid Moran4SUP 14'40-49Girl
Len Yarbrough5SUP 14'40-49Guy
Sarah Hackaday6SUP Surfboard18-39Girl
Larry Laska10SUP Surfboard50-59Guy
Brandon Laska11SUP Surfboard18-39Guy
Byron Kurt12SUP 14'50-59Guy
Julie Alston13SUP 12'6"40-49Girl
Haywood Newkirk14SUP 14'50-59Guy
Jason Colclough19SUP 14'40-49Guy
Curt Hawn23SUP 14'50-59Guy
Michele Porter25SUP 12'6"50-59Girl
NameNumberCraftAgeGender
Garrett Fletcher7OC-149UGuy
April Zilg8OC-149UGirl
NameNumberCraftAgeGender
April Zilg8SUP 12'6"AllGirl
Michele Porter25SUP 12'6"AllGirl
Sue Sattler26SUP 12'6"AllGirl
NameNumberCraftAgeGender
Eric Carter3SUP 14'AllGuy
Garrett Fletcher7SUP 14'AllGuy
Connor Baxter9SUP 14'AllGuy
Corey Curtis15SUP 14'AllGuy
Zach Rounsaville24SUP 14'AllGuy
Brett Mcmasters27SUP 14'AllGuy

Results Select an event to view results.

Note: All live times are unadjusted and unofficial.

Open/Technical Race map (Saturday)


Long Course 





When:

May 5 to May 6, 2018

Where:

Columbus, GA