Back to main race page.

4th Annual Midwest SUP Master- Recreational Race

There were 46 paddlers that finished this event, and a total of 20 different divisions.

U17 Womens SUP Surfboard

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Stephanie Richey4101:32:52.00

U17 Mens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Evan Stone2201:12:36.00
2Eliot Felske3201:19:16.91

U17 Mens SUP Surfboard

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Will Farley3301:19:47.30

18-29 Mens SUP Surfboard

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Stuart Sharp801:02:09:49

18-29 Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Marvin Schaefer100:50:54.02
2Ryan Linnesmayer400:56:10:53
3Nathan Whiting1101:04:08.88

30-39 Womens SUP Surfboard

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Katherine Burghardt4501:55:42:48

30-39 Mens SUP Surfboard

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Jeff Hallahan1201:06:49.65

30-39 Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Jenny Ray1701:08:42.69
2Leslie Boll2801:15:45.18
3Becki Kuchenberg3401:20:45.92
4Julie Kopsea4001:30:49.35
5Allison Moe4201:40:13.96

30-39 Mens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Josh Boll1901:11:04.27

30-39 Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1William Smer2001:11:08.49
2Matt Cole2601:14:55.06

40-49 Womens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Dana Bush3801:27:18.69

40-49 Mens SUP Surfboard

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Todd Miller1001:04:01.21
2Stuart Sharp2301:12:51.61
3Matt Lennert4301:55:11.62

40-49 Womens SUP Surfboard

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Cassie Niego3001:17:39.23
2Debbie Klapperich3101:18:26.29
3Wendy Sommer3701:25:46.67
4Kristin Lennert Murra4401:55:23:00

40-49 Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Brian Jeffries901:02:45:16
2Michal Vandyke1301:06:55.35
3Roger Farley1401:07:18.51
4Doug Hale2701:15:05.05

40-49 Mens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Matt Sommer500:57:23.40
2Erich Richey700:58:43.60
3John Kiefer3501:20:53.82
4Bill Cook3901:29:26.32

40-49 Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Annemarie Schultz2401:13:51.08
2Janeen Passler2901:16:09.63
3Melissa Leetzw3601:22:49.97

50+ Mens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Jim Brooke1501:07:33:00
2John Walker2101:12:16.85
3Ken Cox2501:14:26.61

50+ Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Bret Huff200:51:27.14
2Bruce Reek300:55:37.92
3Bill Grunow600:57:41.46

50+ Womens SUP Surfboard

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Suzen Cook1801:10:54.66
2Georgia Foley4602:26:55:40

50+ Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Leslie Maclin1601:07:37.00
Back to main race page.