Back to main race page.

Bay Bridge Paddle 2017- 9 Mile Race (SUP & Kayaks)

There were 66 paddlers that finished this event, and a total of 11 different divisions.

U17 Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Harrison Deisroth2202:03:44.70

18-49 Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1April Zilg2502:06:23.60
2Mary Howser4102:25:36.20
3Lindsay Cook5302:34:17.20

18-49 Mens Sea Kayak

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Marshall Seddon1602:00:23.10
2Shawn Mccubbin5902:43:04.40

18-49 Mens Surfski Single

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Sean Brennan101:26:40.30
2Jesse Lishchuk201:34:15.60
3Eric Costanzo301:35:15.10
4Kurt Smithgall401:36:37.20
5Dennis Parkinson501:45:19.50
6Tommy Price701:46:24.50
7Jason Sullivan6002:44:13.10

18-49 Mens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Kevin Haigis3702:21:10.20
2Robert Bowman4002:25:18.10
3Jason Phipps4402:28:27.90
4Tyler Marshall4602:30:29.00

18-49 Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Kelly Margetts901:53:33.50
2Tommy Buday1101:56:16.10
3Ron Gossard1201:58:38.80
4Fielding Pagel1401:59:44.20
5Jeramie Vaine1501:59:58.40
6Joe Ward1702:01:09.50
7Robert Hess1802:02:19.70
8Brian Meyer1902:03:09.30
9Christopher Norman2002:03:10.20
10Ryan Oliver2102:03:12.70
11Jeremy Whitted2302:04:53.90
12Emerson Smith2402:04:59.40
13Brian Schmid2602:07:24.40
14Corey Curtis2702:09:20.00
15Dan Gavere2802:11:28.70
16Michael Fithian2902:11:53.30
17Chris Moylan3002:11:53.80
18Christopher Parker3102:15:56.70
19Daniel Rapp3202:16:04.20
20Matt Kalwinsky3302:16:21.30
21Scott Cleveland3402:16:43.00
22Jeff Cook3502:19:17.50
23Tim Burke3602:20:44.20
24Jim Calvert3902:23:29.00
25Alejandro Schwedhelm4202:27:38.30
26Jason Howell4302:27:45.00
27Wyatt Everhart4502:29:57.20
28Bryan Barton4702:31:09.20
29Josh Hill5002:32:33.30
30Erik Kauffman5102:33:15.90
31Chris Sperry5502:37:23.80
32Lakin Ducker6202:54:04.10
33Matthew Mcosker6302:54:29.40

50+ Mens Sea Kayak

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Jeff Lusk1301:59:17.90
2Brien Jones-lantzy5602:39:49.10
3Timothy Mccubbin5802:43:03.30

50+ Mens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Scott Jorss5702:42:40.00
2John Richardson6503:13:42.20

50+ Mens Surfski Single

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Darren Crozier601:46:22.80
2Bill Hoker801:53:16.40
3Matt Schoener1001:56:05.60
4Christopher Sleat4802:31:59.30

50+ Mens SUP 14'

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Richard Cubelo3802:22:12.80
2Matt Nacy4902:32:07.80
3Jay Schwarz5202:33:59.70
4Mark Mcculloh5402:35:41.00
5Charlie Martel6403:12:19.60

50+ Womens SUP 12'6"

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Kate Dowling6102:48:56.70
2Cindy Eisele6603:26:59.90
Back to main race page.