Coconut Cup Festival

FREDERIKSTED, US Virgin Islands - The First World Paddle Association Sanctioned "Luxury Destination" race in the Caribbean, is heading to St. Croix on May 9. It's going to be three days of SUP Races, demos, clinics, music and entertainment, in what can only be described as a slice of paradise on earth.

Freedom City Surf is a proud supporter of the following organizations and  portion of all proceeds will benefit ;
 * 5k - Wounded Warrior Project ( woundedwarriorproject.org)
 * 12k - Frederiksted Community Boating & Sailing School
 * Amphibious Course - STAR/SEA Sea Turtle Assistance & Rescue
 * Sunset Social Paddle - Queen Louise Home for Children
 * JR SUP Races -Virgin Islands Jr. SUP Association.


 ***** PFD's and leashes are required for all on water activities.
Thursday - 5/8
              6:00pm - 8:00pm   " Meet and Greet" at the   Caribbean Art Museum, Frederiksted
                                             hosted by USVI Dept. Of Tourism


Friday - 5/9       
              7:00am - 7:45     Beach Yoga on  Dorsch Beach
              9:00am - 10:00    Paddle Fit meet at Freedom City Surf        
              9:00am - 9:45    "Ay Ay" 12k Downwinder Registration at Cane Bay
              10:00am             "Ay Ay" 12k Downwinder from Cane Bay to Frederiksted Beach
              11:00am - 3:00   BIC One Design Races on Frederiksted Beach
              12:00pm-2:00    Lunch for "Ay Ay" 12k Athletes + Music on the Heineken Barge
              2:00pm - 2:45    Adult SUP Clinic on Frederiksted Beach with Ryan Helm             
              6:00pm - 9:00     Invitation only Opening Ceremony, Governor's house Frederiksted
                                       + Awards for "Ay Ay" & BIC One races

Saturday - 5/10 
              7:00am - 7:45     Yoga on Frederiksted Beach
              8:00am - 8:45     "Batay" 5K Registration at Frederiksted Beach
              9:00                 "Batay" 5K Race
              11:30 - 12:30     Lunch for "Batay" 5K Athletes + Music on the Heineken Barge
              12:30 - 13:30     Frederiksted Community Sailing School Demonstration
              1:30pm- 2:30     "Caguama" Amphibious Course
              2:30pm - 3:15     Youth SUP Clinic on Frederiksted Beach with Zane Schweitzer
              3:30                  BIC One Youth Fun Course on Frederiksted Beach
              4:00p - 5:00     Awards for "Batay" 5K, "Caguama" & BIC One Youth Races
              4:00p - 4:45     Surf Set Demo on Frederiksted Beach             
              5:00p - 5:45     SUP Yoga at Frederiksted Beach
              6:00p- 9:00     Fire Ball on the Beach and Music on the Heineken Barge

Sunday - 5/11
               06:30 - 07:15    Yoga on Frederiksted Beach
               08:00 - 08:45    "Baira" 10K Registration at Frederiksted Beach
               09:00                 "Baira" 10K Race  
               09:30 - 11:00     Short Track SUP Dawg figh
               12:00 - 13:00    Lunch for "Baira" 10K Athletes
               12:00-2:00       
Music on the Heineken Barge
               12:30- 1:30      "Guaili" Youth Race Registration on Frederiksted Beach              
               2:00                  "Guaili" Youth Fun Course Race
               3:00 - 4:00        Team WOD Sprint Relay Race
               4:30 -7:00         Kurt Schindler performing on the Heineken Barge
               5:00-                 Awards Ceremony
               6:45 - 20:00     Sunset/Moonlit "Mother's Day Social Paddle" ends at Sand Castles for
                                          music,bonfire,beverages and lite snack

            
Monday- 5/12
                     Search for "Surf" Day!

Event Entries Click on an event to see who entered.

NameNumberCraftAgeGender
Amanda Ballas5SUP Under 12'6"OpenMixed
Wyatt Bracy9SUP Under 12'6"OpenMixed
Madison Monti18SUP Under 12'6"OpenMixed
Suki Sung19SUP Under 12'6"OpenMixed
Sharimar Cruz21SUP Under 12'6"OpenMixed
Aiden Sullivan36SUP Under 12'6"OpenMixed
Robin Lewallen43SUP Under 12'6"OpenMixed
Jeff Kutz45SUP Under 12'6"OpenMixed
Aaron Rothchild46SUP Under 12'6"OpenMixed
Chloe Westbrooks58SUP Under 12'6"OpenMixed
Robin Thomas60SUP Under 12'6"OpenMixed
Catalina Torres64SUP Under 12'6"OpenMixed
Zane Schweitzer68SUP Under 12'6"OpenMixed
Ariel Trumbull76SUP Under 12'6"OpenMixed
Francisco Velazquez77SUP Under 12'6"OpenMixed
Sam Scherck79SUP Under 12'6"OpenMixed
Jourdan Malkmus80SUP Under 12'6"OpenMixed
Benjamin Sawicki94SUP Under 12'6"OpenMixed
Rebecca Zeroth95SUP Under 12'6"OpenMixed
Courtney King96SUP Under 12'6"OpenMixed
Alexander Garcia97SUP Under 12'6"OpenMixed
NameNumberCraftAgeGender
Kristle Kendrick4SUP 12'6"18-49Girl
Amanda Ballas5SUP 12'6"18-49Girl
Karim Hill7SUP 14'18-49Guy
Tralice Bracy8SUP 12'6"18-49Girl
Danny Coughlin10SUP 12'6"50+Guy
Julie Gedo11SUP 12'6"50+Girl
Ashley O'hearn12SUP 12'6"18-49Girl
Julia Hickey13SUP Surfboard18-49Girl
Josh George14SUP 14'18-49Guy
Richard Hogg15SUP 12'6"50+Guy
Najee Jones16SUP 12'6"18-49Guy
Israel Rosa17SUP 12'6"18-49Guy
Courtney Sliga20SUP Surfboard18-49Girl
Moe Diyar22SUP 12'6"18-49Guy
Carter Bascus23SUP Surfboard18-49Guy
Ryan Burton24SUP 12'6"18-49Guy
Edward Shipman25SUP 12'6"18-49Guy
Daniel Gunderson26SUP 12'6"18-49Guy
Alexandria Hays27SUP 12'6"18-49Girl
Nick Alexander28SUP 12'6"18-49Guy
John Harper31SUP Surfboard50+Guy
Molly Helms32SUP Surfboard18-49Girl
Samantha Barnett33SUP Surfboard18-49Girl
Scott Cunningham35SUP Surfboard18-49Guy
Franck Fifils37SUP 12'6"18-49Guy
Jude Woodcock40SUP 12'6"50+Girl
Janette Bowers41SUP Surfboard18-49Girl
Tully Keith42SUP Surfboard50+Guy
Robin Lewallen44SUP 12'6"18-49Girl
Quintin Chiapperino47SUP 12'6"U17Guy
Sharon Seibert49SUP 12'6"50+Girl
Benoit Delaporte50SUP 12'6"U17Guy
Sarah Cole62SUP 12'6"18-49Girl
Beech Higby69SUP 12'6"50+Guy
Demanez Emmanuel70SUP 12'6"18-49Guy
Ariel Trumbull76SUP 12'6"18-49Girl
Francisco Velazquez77SUP 12'6"18-49All
Jens Hookanson78SUP 12'6"50+Guy
Pedro Gautier81SUP 12'6"18-49Guy
Philippe Lemaitre84SUP 12'6"50+Guy
Chris Schreiber89SUP 12'6"50+Guy
Sheldon Lacoss90SUP Surfboard50+Guy
Nate Olive91SUP Surfboard18-49Guy
Jillian Biggerstaff92SUP Surfboard18-49Girl
Wayah Hall93SUP Surfboard18-49Guy
Alexander Garcia97SUP SurfboardU17Guy
NameNumberCraftAgeGender
Colin Butler1SUP 14'18-49Guy
Dan Harris2SUP 14'18-49Guy
Jonathan Brown3SUP 12'6"18-49Guy
Amanda Ballas5SUP Under 12'6"18-49Girl
Dyann Godown6SUP Under 12'6"18-49Girl
Wyatt Bracy9SUP 12'6"U17Guy
Richard Hogg15SUP Under 12'6"50+Guy
Ryan Burton24SUP 14'18-49Guy
John Harper31SUP 14'50+Guy
Franck Fifils37SUP 12'6"18-49Guy
Jude Woodcock40SUP Under 12'6"50+Girl
Tully Keith42SUP 14'50+Guy
Robin Lewallen43SUP 14'U17Guy
Quintin Chiapperino47SUP 12'6"U17Guy
Diana Carrero48SUP 12'6"18-49Girl
Benoit Delaporte50SUP 14'U17Guy
Kevin De Armas61SUP 12'6"U17Guy
Gail Vento63SUP 12'6"18-49Guy
Girard Middleton65SUP 12'6"18-49Guy
Zane Schweitzer68SUP 12'6"18-49Guy
Kieran Grant71SUP 14'18-49Guy
Billy Miller73SUP 14'18-49Guy
Nathaniel Ford75SUP 14'18-49Guy
Pedro Gautier81SUP 14'18-49Guy
Bill Kraft82SUP 14'18-49Guy
Isabelle Picard83SUP 12'6"50+Girl
Ryan Helm88SUP 14'18-49Guy
Ned Kittredge99SUP 12'6"18-49Guy
NameNumberCraftAgeGender
Colin Butler1SUP 14'18-49Guy
Dan Harris2SUP 14'18-49Guy
Ryan Burton24SUP 12'6"18-49Guy
Trint Mayo30SUP 14'18-49Guy
Franck Fifils37SUP 14'18-49Guy
Jarad Astin39SUP 14'18-49Guy
Robin Lewallen43SUP 14'U17Guy
Quintin Chiapperino47SUP 12'6"U17Guy
Diana Carrero48SUP 12'6"18-49Girl
Benoit Delaporte50SUP 14'U17Guy
Gail Vento63SUP Unlimited18-49Guy
Girard Middleton65SUP 12'6"18-49Guy
Joshua Mccurdy66SUP 14'18-49Guy
Doug Young67SUP 14'50+Guy
Zane Schweitzer68SUP 12'6"18-49Guy
Kieran Grant71SUP 14'18-49Guy
Billy Miller73SUP 14'18-49Guy
Terry Stevens74SUP Unlimited18-49Guy
Nathaniel Ford75SUP 14'18-49Guy
Pedro Gautier81SUP 12'6"18-49Guy
Bill Kraft82SUP 14'18-49Guy
Isabelle Picard83SUP 12'6"50+Girl
Philippe Lemaitre84SUP 12'6"50+Guy
Andrew Hyatt87SUP 14'18-49Guy
Ryan Helm88SUP 14'18-49Guy
NameNumberCraftAgeGender
Madison Monti18SUP Under 12'6"18-49Girl
Girard Middleton65SUP Under 12'6"18-49Guy
NameNumberCraftAgeGender
Wyatt Bracy9SUP (All)U12All
Carson Oakley29SUP (All)U12All
Karma Codrington34SUP (All)U12All
Aiden Sullivan36SUP (All)U12All
Chloe Camacho38SUP (All)U12All
Matthew Jones51SUP (All)U12All
Abby Appleyard52SUP (All)U12All
Dilani Frorup53SUP (All)U12All
Jalen Frorup54SUP (All)U14All
Mayah Russell55SUP (All)U14All
Maya Acosta56SUP (All)U14All
Lailoni Canton57SUP (All)U14All
Chloe Westbrooks58SUP (All)U12All
Hannah Tonin59SUP (All)U14All
Sydney Cornwall72SUP (All)U12All
Jourdan Malkmus80SUP (All)U12All
Savannah Armistead85SUP (All)U12All
Malachi Addison86SUP (All)U12All
Sakure Flores98SUP (All)U12All
Arden Astin100SUP (All)U12All

Results Select an event to view results.

Note: All live times are unadjusted and unofficial.



When:

May 9 to May 11, 2014

Where:

St. Croix, USVI