Kumu'ohu Challenge

The members of the Washington Canoe Club are pleased to invite you to the 11th Annual Kumu'ohu Challenge on the Potomac River. This is the season opening race of both the East Coast Outrigger Racing Association sanctioned OC1/OC2 points series and the Mid Atlantic SUP Racing Association point series.  Additional classes will include Surfski, Sea Kayak, and ICF Sprint Canoe/Kayak. Come celebrate the spring thaw with a great day of paddling and camaraderie in the Nation's Capital. 

The race course is on the relatively protected water of the Potomac River, beginning and ending in front of the Washington Canoe Club on the beautiful Georgetown waterfront. The OC1/OC2, surf ski, sea kayak and ICF canoe/kayak course will be 15 km, while the SUP course will be 8 km. 

Each participant must have in his possession a PFD, Type I, II, III, or V approved by either the US Coast Guard or the District of Columbia and each boat must have at least one whistle while on the water. Please plan accordingly.

Results will be posted on this website at the conclusion of the race.  

Parking:  Parking is no longer available at WCC.  There is ample pay parking along the Georgetown waterfront.  Allow extra time for parking and walking to the race venue.  See schedule for times when there will be someone at the WCC gate to assist with boat/board drop off.

Registration:  This year there will be no race-day registration!  Please register for race online.  




Friday, April 11

7:00-8:00 PM:  Boat/board drop off at WCC gate

Saturday, April 12

7:00-9:30 AM:  Boat/board drop off and race check in
        8:30 AM:  SUP Start 
      10:30 AM:  Canoe and kayak start 
      12:00 PM:  Award ceremony and lunch 

Event Entries Click on an event to see who entered.

NameNumberCraftAgeGender
Kathleen Mcnamee1Surfski SingleOpen 18-49Girl
Tim Jones2OC-1Sr. Masters 50+Guy
Dale Andrade3OC-1Sr. Masters 50+Guy
Quincy Ayscue5OC-1Open 18-49Guy
Joel Collins7OC-1Open 18-49Guy
Pam Boteler8OC-1Open 18-49Girl
Andrey Drachenko9OC-1Open 18-49Guy
Dan Havens14OC-1Sr. Masters 50+Guy
Jeffrey Kuhn15OC-1Open 18-49Guy
Audrey Dannenberg20OC-1Sr. Masters 50+Girl
Dave Segars21Sea KayakSr. Masters 50+Guy
Annette Ramos, Carlo Veloso22OC-2Open 18-49Mixed
Jin Zhang25OC-1Open 18-49Girl
Charlie Johnson27Surfski SingleSr. Masters 50+Guy
Evan Kelly37OC-1Open 18-49Guy
Kelly Rhodes, Caroline Brosius38OC-2Open 18-49Girl
Nathaniel Day39OC-1Open 18-49Guy
Gavin Ross41C1Open 18-49Guy
Blaise Rhodes, William Rhodes43OC-2Open 18-49Guy
Cindy Scope, Andrew Kaplan44OC-2Open 18-49Mixed
Noah Landay50K1Open 18-49Guy
Elizabeth Pennisi, Matthew Butcher51OC-2Open 18-49Mixed
Miroslaw Podloch52OC-1Sr. Masters 50+Guy
Bob Mcnamara54OC-1Sr. Masters 50+Guy
Kevin Mcnamara55OC-1Open 18-49Guy
David Podloch57OC-1Open 18-49Guy
Nik Miller59Surfski SingleOpen 18-49Guy
Colin Gandy64OC-1Open 18-49Guy
William Woodruff70Sea KayakSr. Masters 50+Guy
Kyle Cavanaugh72OC-1Open 18-49Guy
Stephanie Knabe73OC-1Open 18-49Girl
Luke Rhodes76OC-1Open 18-49Guy
Joe Zelasney77OC-1Open 18-49Guy
NameNumberCraftAgeGender
Juan Loria4SUP 14'Open 18-49Guy
Hector Picart6SUP 14'Open 18-49Guy
Cathy Richards10SUP 12'6"Open 18-49Girl
Maureen Williams11SUP SurfboardOpen 18-49Girl
Tim Fitzgerald12SUP 12'6"Open 18-49Guy
Chris Sperry13SUP 12'6"Open 18-49Guy
Chris Lee16SUP 14'Open 18-49Guy
Jeff Cook17SUP 14'Open 18-49Guy
Brian Keane18SUP 14'Open 18-49Guy
Mark Nelson19SUP 14'Open 18-49Guy
Shendan Grove23SUP 12'6"Open 18-49Guy
Larry Lubbers24SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Steven Babylon26SUP 14'Open 18-49Guy
Thomas Adams28SUP 12'6"Open 18-49Guy
Michael Valach29SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Rich Price30SUP 12'6"Open 18-49Guy
Neil Macindoe31SUP 14'Open 18-49Guy
Charles Haberlein32SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Karen Apollony33SUP 12'6"Open 18-49Girl
Eric Odinski34SUP SurfboardSr. Masters 50+Guy
Kate Dowling35SUP 12'6"Sr. Masters 50+Girl
Mark Dale36SUP SurfboardOpen 18-49Guy
Frank Fumich40SUP SurfboardOpen 18-49Guy
Christopher Norman42SUP 14'Open 18-49Guy
Meredith Brandt46SUP 12'6"Open 18-49Girl
Scott Jorss47SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Elisa Hammer48SUP 12'6"Open 18-49Girl
Sandy Deeley56SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Steve Gurney60SUP SurfboardOpen 18-49Guy
Jessica Morgan61SUP 12'6"Open 18-49Girl
Bryan Barton62SUP 14'Open 18-49Guy
Samantha Norman63SUP SurfboardOpen 18-49Girl
Wyatt Everhart65SUP 14'Open 18-49Guy
Ben Butterwei66SUP 14'Open 18-49Guy
Brian Meyer67SUP 14'Open 18-49Guy
Nathan Bankson68SUP 14'Open 18-49Guy
Corrine Banks69SUP 12'6"Open 18-49Girl
Utaw Cook71SUP 12'6"Junior 17&UGuy
Jason Beakes74SUP 14'Open 18-49Guy
Dawn Ehman75SUP 12'6"Open 18-49Girl
Frank Cook78SUP 14'Open 18-49Guy

Results Select an event to view results.

Note: All live times are unadjusted and unofficial.

15K Canoe and Kayak Race:  Beginning at the WCC dock, paddle across river to Virginia shore and continue downstream to I-395 bridge.  Staying downstream of bridge, cross river to DC shore and then follow shore back to WCC.  Continue upstream 1.5 km to buoy and back to WCC (twice), finishing at the WCC dock.

8K SUP Race:   Beginning at the WCC dock, follow DC shore downstream 1 km to buoy.  Round buoy and follow DC shore back to WCC.  Continue upstream for 3 km, round buoy and paddle back to WCC, finishing at the WCC dock.

We reserve the right to change the course due to river conditions on the morning of the race.

When:

Apr 12, 2014

Where:

Washington, DC