Kumu'ohu Challenge 2015

The members of the Washington Canoe Club are pleased to invite you to the 12th Annual Kumu'ohu Challenge on the Potomac River. This is both the season opening race of the East Coast Outrigger Racing Association sanctioned OC1/OC2 points series and the Mid-Atlantic SUP racing season.  In addition to outrigger and SUP, classes will include surfski, sea kayak, and ICF sprint canoe/kayak. Come celebrate the spring thaw with a great day of paddling and camaraderie in the Nation's Capital.  

The race course is on the relatively protected water of the Potomac River, beginning and ending in front of the Washington Canoe Club on the beautiful Georgetown waterfront. The OC1/OC2, surfski, and sea kayak course will be 15 km, while the SUP and sprint canoe/kayak course will be 8 km. 

Each participant must have in his possession a PFD, Type I, II, III, or V approved by either the US Coast Guard or the District of Columbia and each boat must have at least one whistle while on the water. Please plan accordingly.

Results will be posted on this website at the conclusion of the race.  

Parking:  Parking is not available at WCC.  There is ample pay parking along the Georgetown waterfront.  Allow extra time for parking and walking to the race venue.  See schedule for times when there will be someone at the WCC gate to assist with boat/board drop off.

Registration:  There will be no race-day registration.  Please register for the race online.  




Saturday, April 18

7:30-10:00 AM:  Boat/board drop off and race check in
          9:00 AM:  SUP and sprint canoe/kayak start 
        10:30 AM:  Outrigger, surfski and sea kayak start
        12:00 PM:  Award ceremony and lunch 

Event Entries Click on an event to see who entered.

NameNumberCraftAgeGender
Andrey Drachenko1OC-1Open 20-39Guy
Theresa Haught, Blaise Rhodes2OC-2Masters 40+Mixed
Dale Andrade4OC-1Sr. Masters 50+Guy
Dan Havens10OC-1Golden Masters 60+Guy
Pam Boteler11OC-1Masters 40+Girl
Emily Harris12OC-1Masters 40+Girl
Alejandro Schwedhelm13OC-1Open 20-39Guy
David Podloch15OC-1Open 20-39Guy
Miroslaw Podloch16OC-1Sr. Masters 50+Guy
Ruth Woollett, Miako Villanueva18OC-2Open 20-39Girl
Bob Mcnamara19OC-1Sr. Masters 50+Guy
Annette Ramos21OC-1Masters 40+Girl
Kelly Rhodes23OC-1Masters 40+Girl
Matt Myers24Sea KayakOpen 20-39Guy
Colin Gandy25OC-1Open 20-39Guy
Gil Ross27OC-1Sr. Masters 50+Guy
Greg Lowry28OC-1Open 20-39Guy
Leonardo Cacatian31Surfski SingleOpen 20-39Guy
Nathaniel Day32OC-1Open 20-39Guy
Joel Collins34OC-1Open 20-39Guy
Betsy Ray, Alyssa Zeisler37OC-2Open 20-39Girl
Luke Rhodes, Erik Werner38OC-2Open 20-39Guy
Christopher Bayne40OC-1Masters 40+Guy
Martin Lowenfish41OC-1Masters 40+Guy
Elizabeth Pennisi, Matthew Butcher44OC-2Sr. Masters 50+Mixed
Joel Clement45OC-1Masters 40+Guy
Sara Jordan47OC-1Open 20-39Girl
Hong Nguyen48OC-1Masters 40+Girl
Koen Van Ginkel50Sea KayakSr. Masters 50+Guy
Natasha Quiroga56OC-1Open 20-39Girl
William Rhodes59OC-1Sr. Masters 50+Guy
William Woodruff62Sea KayakGolden Masters 60+Guy
Stephanie Knabe, Kate Mooney65OC-2Open 20-39Girl
Joe Zelasney66OC-1Open 20-39Guy
Gee Black, Mike Black68OC-2Golden Masters 60+Mixed
Gil Ross, Yohei Rosen74OC-2Open 20-39Guy
NameNumberCraftAgeGender
Johannes Wehebrink3SUP 14'Open 18-49Guy
John Chiu5SUP 12'6"Open 18-49Guy
Neil Macindoe6SUP 14'Open 18-49Guy
Mariano Daguiar7SUP 14'Open 18-49Guy
Charles Haberlein8SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Josh Rodas9SUP 12'6"Open 18-49Guy
Victor Diluzio14SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Stefan Strassburg17SUP 12'6"Open 18-49Guy
Quintin Chiapperino20SUP 12'6"Open 18-49Guy
Jeff Cook22SUP 14'Open 18-49Guy
Larry Lubbers26SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Matt Jones29SUP 14'Open 18-49Guy
Lisa Long30SUP 12'6"Open 18-49Girl
Steve Dullack33SUP 14'Open 18-49Guy
Chris Lee35SUP 14'Open 18-49Guy
Wyatt Everhart36SUP 14'Open 18-49Guy
Robert Lee39SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Karen Apollony42SUP 12'6"Open 18-49Girl
Jason Howell43SUP 14'Open 18-49Guy
Robert Bowman46SUP 12'6"Open 18-49Guy
Mark Saunders49SUP 14'Open 18-49Guy
Meredith Brandt51SUP 12'6"Open 18-49Girl
Scott Jorss52SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Tom Kovacs53SUP SurfboardOpen 18-49Guy
Max Singer54SUP 12'6"Open 18-49Guy
Kate Dowling55SUP 12'6"Sr. Masters 50+Girl
Bert Geis57SUP 12'6"Open 18-49Guy
Erik Kauffman60SUP 14'Open 18-49Guy
Jonathan Moore61SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Mike Dant63SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Charlie Bauer64SUP 14'Open 18-49Guy
Anna Lasher69SUP SurfboardOpen 18-49Girl
Matthew Nacy72SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Ivan Raithby73SUP 12'6"Junior 17&UGuy
Kevin Haigis77SUP 12'6"Open 18-49Guy
NameNumberCraftAgeGender
Koen Van Ginkel50K1Sr. Masters 50+Guy
Adia Gill, Victoria Stocker58K2Junior 17&UGirl
Leslie Roberts70K1Sr. Masters 50+Girl
Danila Konoplev, Tomas Ferreira71C2Junior 17&UGuy
Victoria Stocker75C1Junior 17&UGirl
Lisa Ramm, Leslie Roberts76K2Open 18-39Girl

Results Select an event to view results.

Note: All live times are unadjusted and unofficial.

15K Race:  Beginning at the WCC dock, paddle across river to Virginia shore and continue downstream to I-395, metrorail and freight train bridge cluster.  Staying downstream of bridges, cross river to DC shore and then follow shore back to WCC. Continue upstream 1.5 km to buoy and back to WCC (twice), finishing at the WCC dock.

8K Race:   Beginning at the WCC dock, follow DC shore downstream 1 km to buoy.  Round buoy and follow DC shore back to WCC.  Continue upstream for 3 km, round buoy and paddle back to WCC, finishing at the WCC dock.

We reserve the right to change the course due to river conditions on the morning of the race.
3700 Water Street, N.W., Washington, DC 20007

When:

Apr 18, 2015

Where:

Washington, DC