Kumu'ohu Challenge 2017

The members of the Washington Canoe Club are pleased to invite you to the 13th Annual Kumu'ohu Challenge on the Potomac River. This is both the season opening race of the East Coast Outrigger Racing Association sanctioned OC1/OC2 points series and the Mid-Atlantic SUP racing season.  In addition to outrigger and SUP, classes will include surfski, sea kayak, and ICF sprint canoe/kayak. Come celebrate the spring thaw with a great day of paddling and camaraderie in the Nation's Capital.  

The race course is on the relatively protected water of the Potomac River, beginning and ending in front of the Washington Canoe Club on the beautiful Georgetown waterfront. The OC1/OC2, surfski, and sea kayak course will be 15 km, while the SUP and sprint canoe/kayak course will be 8 km. Note: Both races will be run concurrently.

Each participant must have in his possession a PFD, Type I, II, III, or V approved by either the US Coast Guard or the District of Columbia and each boat must have at least one whistle while on the water. Please plan accordingly. In addition, SUP paddlers are encouraged to wear leashes.

Results will be posted on this website at the conclusion of the race.  

Parking:  Parking is not available at WCC for members or guests.  There is ample pay parking along the Georgetown waterfront.  In addition to the limited street parking, there are several parking garages available. Parking garage information can be found at http://www.georgetowndc.com/transportation/parking.

Allow extra time for parking and walking to the race venue.  See schedule for times when there will be someone at the WCC gate to assist with boat/board drop off.

Registration:  Last Day of registration is Tuesday, April 11th. There will be no race-day registration.  Please register for the race online.  


Shirts for sale:Technical T-shirts for men and tank tops for women will be available for purchase at the race. They are $25 each but we can only accept cash or a check made payable to Friends of the Washington Canoe Club. 



Saturday, April 15

8:00-10:00 AM:  Boat/board drop off and race check in
        10:00 AM:  Race start
          1:00 PM:  Award ceremony and lunch 

Event Entries Click on an event to see who entered.

NameNumberCraftAgeGender
Pam Boteler7OC-1Open 20-39Girl
Denny Newborn9Sea KayakMasters 40+Guy
Dan Havens15OC-1Golden Masters 60+Guy
Sharon Adamski16OC-1Masters 40+Girl
Kathleen Mcnamee18Surfski SingleOpen 20-39Girl
Rich Libby19Surfski SingleMasters 40+Guy
Griff Hall20Sea KayakGolden Masters 60+Guy
Sunny Jackson22OC-1Open 20-39Girl
Kevin Wolfe23OC-1Masters 40+Guy
Andy Gong24OC-1Open 20-39Guy
Alice Tran25OC-1Open 20-39Girl
Randy Ng26OC-1Open 20-39Guy
Sean Havens27OC-1Open 20-39Guy
Ann Armstrong, Theresa Haught28OC-2Open 20-39Girl
James Chen29OC-1Open 20-39Guy
Dale Andrade30OC-1Golden Masters 60+Guy
Nathaniel Day31OC-1Masters 40+Guy
William Woodruff32Surfski SingleGolden Masters 60+Guy
Luke Rhodes33OC-1Open 20-39Guy
Blaise Rhodes34OC-1Sr. Masters 50+Guy
Tom Cooney38OC-1Golden Masters 60+Guy
Betsy Ray, Gil Ross39OC-2Open 20-39Mixed
Kelly Rhodes44OC-1Open 20-39Girl
Linda Lensch46OC-1Open 20-39Girl
Hugh Fang47OC-1Open 20-39Guy
Martin Lowenfish48OC-1Masters 40+Guy
Audrey Dannenberg49OC-1Golden Masters 60+Girl
Bill Hoker50Surfski SingleGolden Masters 60+Guy
Gavin Ross51OC-1Open 20-39Guy
Matt Schoener52Surfski SingleSr. Masters 50+Guy
Lian Hsu53OC-1Open 20-39Guy
Colin Gandy54OC-1Open 20-39Guy
John Ponticorvo58OC-1Golden Masters 60+Guy
Becca Pinkus, Cheryl Zook59OC-2Open 20-39Girl
Steve Dullack60OC-1Masters 40+Guy
Jim Hoffman61Surfski SingleSr. Masters 50+Guy
Grant Mckenzie66Surfski SingleOpen 20-39Guy
Rachel Shackelford67Surfski SingleMasters 40+Girl
Kate Dowling, Karen Ostlie68OC-2Sr. Masters 50+Girl
Kyle Kosinski69OC-1Open 20-39Guy
Monica Monteon, Annette Ramos70OC-2Masters 40+Girl
Troy Pham72OC-1Masters 40+Guy
Quincy Ayscue76OC-1Masters 40+Guy
Greg Jones77Sea KayakSr. Masters 50+Guy
Andrey Drachenko83OC-1Open 20-39Guy
Linda Aragon87Surfski SingleMasters 40+Girl
Paul Colasito89OC-1Masters 40+Guy
Kate Mooney91OC-1Open 20-39Girl
Lisa Ramm93OC-1Open 20-39Girl
Chung Ha94Sea KayakSr. Masters 50+Guy
Darren Crozier96Surfski SingleSr. Masters 50+Guy
Natasha Quiroga97OC-1Open 20-39Girl
Brian Meyer98OC-1Open 20-39Guy
Kristina Mccoy99Sea KayakMasters 40+Girl
Brian Blankinship100Surfski SingleSr. Masters 50+Guy
Liz Wissner, Kelsa Gabehart102OC-2Masters 40+Girl
Greg Lowry, John Ponticorvo103OC-2Open 20-39Guy
Andrew Clones106Surfski SingleSr. Masters 50+Guy
Gil Ross107OC-1Golden Masters 60+Guy
Gil Ross, Betsy Ray108OC-2Open 20-39Mixed
NameNumberCraftAgeGender
Josh Ungar1SUP 12'6"Open 18-49Guy
Kathleen Gunning-stoltze2SUP UnlimitedSr. Masters 50+Girl
Samuel Woody3Prone (All)Sr. Masters 50+Guy
Charlie Martel4SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Mo Fathelbab5SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Larry Lubbers8SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Alejandro Schwedhelm10SUP 14'Open 18-49Guy
Neil Macindoe11SUP 14'Open 18-49Guy
Scott Braithwaite12SUP SurfboardOpen 18-49Guy
Benjamin Temchine14SUP 12'6"Open 18-49Guy
Jaime Davis17SUP 12'6"Open 18-49Girl
Mariano Daguiar35SUP 14'Open 18-49Guy
Devin Maier36SUP 14'Open 18-49Guy
Cassia Denton37SUP 12'6"Open 18-49Girl
Marcus Pozzetta40SUP 14'Open 18-49Guy
Mark Sanfacon41SUP 12'6"Open 18-49Guy
Andrew Crawford42SUP 12'6"Open 18-49Guy
Jeff Sanfacon43SUP 12'6"Open 18-49Guy
Julie Borsetti55SUP 12'6"Open 18-49Girl
Lynda Cubelo56SUP 12'6"Open 18-49Girl
Tony Moynagh57SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Richard Cubelo62SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Wyatt Everhart65SUP 14'Open 18-49Guy
Karen Apollony73SUP 12'6"Open 18-49Girl
Matt Jones74SUP 14'Open 18-49Guy
Michaela Carpenter75SUP 12'6"Open 18-49Girl
Jason Phipps78SUP 12'6"Open 18-49Guy
Scott Jorss79SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Melinda Cooperman80SUP 12'6"Open 18-49Girl
Brenda Norman81SUP 12'6"Sr. Masters 50+Girl
Teresa Byrnes82SUP 12'6"Sr. Masters 50+Girl
Chris Morgan84SUP 14'Sr. Masters 50+Guy
Mark Saunders85SUP 14'Open 18-49Guy
Bryan Barton86SUP 14'Open 18-49Guy
Erik Kauffman88SUP 14'Open 18-49Guy
Scott Cooper90SUP 12'6"Sr. Masters 50+Guy
Jd Baudean92SUP 14'Open 18-49Guy
Jeff Mcintyre95SUP 14'Open 18-49Guy
Robert Bowman101SUP 12'6"Open 18-49Guy
Teresa Plitt105SUP 12'6"Sr. Masters 50+Girl
NameNumberCraftAgeGender
Christina Mcgee6K1Open 18-39Girl
Nydirah Burton13K1Junior 17&UGirl
Danila Konoplev21C1Junior 17&UGuy
Erin Rhodes45C1Junior 17&UGirl
Paulo Ferreira63K1Junior 17&UGuy
Tomas Ferreira, Danila Konoplev64C2Junior 17&UGuy
Helen Schuette, Becca Schuette71C2Junior 17&UGirl
Brien Jones-lantzy104K1Masters 40+Guy

Results Select an event to view results.

Note: All live times are unadjusted and unofficial.

15K Race:  Beginning at the WCC dock, paddle across river to Virginia shore and behind Roosevelt Island.  Continue downstream past 14th St. Bridge and turn counterclockwise on the first red channel marker on the DC side of the river.  Remain on the DC side of the river back to WCC. Continue upstream 2 km to buoy and back to WCC, finishing at the WCC dock.



8K Race:  Beginning at the WCC dock, paddle across river to Virginia shore and behind Roosevelt Island.  Continue downstream and turn around the second arch on the Virginia side of Memorial Bridge.  Then work your way to the buoy in front of the Kennedy Center and follow DC shore back to WCC.  Continue upstream for 2 km, round buoy and paddle back to WCC, finishing at the WCC dock.



We reserve the right to change the course due to river conditions on the morning of the race.
3700 Water Street, N.W., Washington, DC 20007

When:

Apr 15, 2017

Where:

Washington, DC