Back to main race page.

Paddle Second Chance 2017- Open 2.5 Mile Course

There were 69 paddlers that finished this event, and a total of 5 different divisions.

Open Womens SUP (All)

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Jessica Morgan1000:35:12.94
2Kenna Oseroff1100:36:36.08
3Julie Coyle1200:36:55.31
4Joy Strieby2400:42:25.26
5Leah Burman2800:44:05.13
6Kimberly Ayers3500:45:07.91
7Virginia Marsey3700:45:27.43
8Delia Sullivan4300:46:49.31
9Laura Burton4400:46:55.68
10Cindy Mcgrew5100:49:25.04
11Deborah Arnold5300:49:57.30
12Linda Grande5500:52:18.74
13Jess Mastriana5600:52:30.80
14Becky Arnold5700:52:37.65
15Ashley Bologna6200:53:47.81
16Sheila Mcshane6300:54:03.85
17Gretchen Stuecker6400:54:18.49

Open Womens Kayak

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Caroline Mann1900:39:15.31
2Kathleen Kistler2900:44:11.99
3Deb Barber3000:44:23.05
4Tami Kelleher3800:45:49.79
5Lisa Bishoff4100:46:00.37
6Nadine Abu-ghannam4500:47:09.54
7Rachel Quevas5800:53:07.54
8Yolanda Holmgren6000:53:40.15

Open Mens Kayak

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Nigel Raithby200:29:15.25
2Frank Himpler400:29:43.02
3Bob Suter800:32:30.61
4Chris Wilson1400:37:34.74
5Jacob Mills1600:38:13.83
6Tom Totoror1800:39:06.01
7Jack Durkin2100:41:10.67
8Jack Nicolai2300:41:41.59
9Keegan Flood2500:42:38.31
10Karl Beers3100:44:27.41
11Myles Hudzick3200:44:37.17
12Jack Barrett3300:44:56.31
13Ed Hill3600:45:18.82
14Oray Nicolai3900:45:54.06
15Joey Mascolo4000:45:59.09
16Patrick Fergus4900:48:26.29
17Michael Holmgren5900:53:31.27
18Steven Bergquist6701:00:35.74
19Coleman Johnson6801:09:53.74

Open Mens SUP (All)

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Trevor Raithby300:29:33.94
2Wayne Best500:29:47.51
3Max Singer600:31:21.82
4Crispin Blamphin700:31:45.38
5Tommy Luc900:34:48.33
6Alec Martin1300:37:28.51
7William Pyne1500:37:57.84
8Nicholas Rice1700:39:01.77
9Scott Cooper2000:40:52.47
10Chris Trecker2200:41:19.98
11Dave Strang2600:42:43.22
12Nicholas Nagy2700:43:38.37
13Joseph Pesce3400:45:01.04
14Jonathan Stebenne4200:46:07.28
15Luke Collins4600:47:21.95
16Rob Estie4700:47:38.55
17Theodore Tarone4800:48:21.37
18Paul Cudone5000:49:22.25
19Stephen Trecker5200:49:28.02
20Diane Kondraschow5400:51:26.70
21Harold Bologna6100:53:45.72
22David Baseheart6500:57:54.37
23Spencer Darby6601:00:25.10

Open Mens Surfski Single

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Christopher Shipp100:27:25.92
2Mark Mills6901:18:55.96
Back to main race page.