Penobscot River Whitewater Nationals Regatta

Dont Delay!  Sign up today...

Online registration ends Monday, 7/20/15.

  • Onsite registrations will be accepted beginning 7/22/15, until 4pm the day before the scheduled event.
  • Participants are strongly encouraged to preregister online now so the race committee can be better prepared for the number of paddlers to expect. 
  • It will not be possible to register on the morning of any event.
  • Pre-race meetings are at 5:30 PM the day PRIOR to each event.  Attendance is MANDATORY. 
  • All craft must be jigged and inspected prior to race day.

penobscotriverwhitewaternationalsregatta.com/


The Penobscot River Whitewater Nationals Regatta will take place from July 23 to July 26, 2015, on the Penobscot River between Old Town and Eddington, Maine. The Penobscot Nation is hosting the event on this historically important and beautiful 9.5 mile section of river, returned to its free-flowing state following removal of the Great Works and Veazie Dams. The race course includes three Class II-III rapids, numerous rips and quick water.

The 2015 Penobscot River Whitewater Nationals Regatta features four championship disciplines:

WW Open Canoe Downriver and Sprint

Kayak Downriver and Sprint

SUP Downriver and Sprint

Age groups:  Youth: 10-12, 13-15; 10-16/25 (JR/SR), 16-18, 19-39, 40-54, 55+

USA Wildwater Northeast Regional Championships:  Classic and Sprint

To register:  Start by signing up on PaddleGuru: javascript:nicTemp(); 

Before you can register for any two person team race both paddlers must sign up on PaddleGuru. Each paddler must submit their own registration.

After creating account review the race schedule on the Schedule page above or here: javascript:nicTemp();

After finding the classes and events you wish to enter go here:  javascript:nicTemp();  to select your classes and complete the registration process.  

    Date

    HQ

    Event

    Time

    Class

    Start

    Finish

     

     

     

     

     

     

     

    WEDNESDAY 7/22

    HEADQUARTERS OPEN 12:00-6:00

    PRACTICE DAY

    All Day

    Official Practice Day – all classes

     

     

    BOAT CONTROL/ INSPECTION

    12 PM-5 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    OPENING CEREMONY

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    THURSDAY 7/23

    HEADQUARTERS OPEN 8:00-10:00  3:00-5:00

    Boat Inspection 3:00-5:00

    DOWNRIVER

    10:00 AM

    OC-2 Mix

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    OC-2 Jr/Sr

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    K1 Short Men

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    K1 Long Women

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    2:00 PM

    OC-2 Youth

    Orono Boat Launch

    1083 Main St, Veazie

    AWARD CEREMONY

    5:00 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

     

     

     

    FRIDAY            7/24

    HEADQUARTERS OPEN 8:00-10:00  3:00-5:00

    Boat Inspection 3:00-5:00

    DOWNRIVER

    10:00 AM

    OC-1 Men

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    OC-2 Women

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    K1 Long Men

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    K1 Short Women

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    2:00 PM

    OC-1 Youth, K-1 Youth, SUP Youth

    Orono Boat Launch

    1083 Main St.,Veazie

    AWARD CEREMONY

    5:00 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

     

    SATURDAY 7/25

    HEADQUARTERS OPEN 7:00-9:00  3:00-5:00

    Boat Inspection 3:00-5:00

    SPRINTS

    9:00 AM

    Open Canoe, Kayak, SUP

    Binette Park, Old Town

    Great Works Stream, Bradley

    12 PM

    2 PM

    Wildwater Sprints

    Wildwater Classic

    Great Works Rapid

    Orono Power Plant

    Great Works Stream, Bradley

    Eddington Salmon Club

    AWARD CEREMONY

    5:00 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS BANQUET

    6:00 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITION COMMITEES

    7:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

     

     

    SUNDAY         7/26

    HEADQUARTERS OPEN 7:00-9:00 

    DOWNRIVER

    9:00 AM

    OC-1 Women

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    9:00 AM

    OC-2 Men

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    9:00 AM

    SUP

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Wildwater

    Power Plant, Orono

    Pipeline, Eddington

    AWARD CEREMONY

    2:00 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

     


    Event Entries Click on an event to see who entered.

    NameNumberCraftAgeGender
    Scott Nelson1C1Open 19+Guy
    Andrew Cooper35K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Ray Wirth111K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Jeff Owen115C1Open 19+Guy
    Kellen Doyle118C115-18Guy
    John Frachella123C1Open 19+Guy
    Hannah Rubin128C115-18Girl
    Ben Randall138K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Leslie Gregory143K1 WildwaterOpen 19+Girl
    Stanley Levitsky148C115-18Guy
    Tim Nutt152K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Howard Thorburn154K1 WildwaterOpen 19+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Clayton Cole, Cheryl Daigle1OC-240-54Mixed
    Lori Dana, Barry Dana37OC-255+Mixed
    Sandy Pearson, Ben Pearson44OC-255+Mixed
    Angus Deighan, Abbey Verrier64OC-219-39Mixed
    Eve Dana, Bill Deighan77OC-219-39Mixed
    Mary Hartt, Gary Brooks163OC-240-54Mixed
    Caitlin Cross, Dale Cross175OC-219-39Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Susannah Owen, Terry Wescott12OC-240-54Mixed
    Ellen Mallory, Eric Gallandt18OC-240-54Mixed
    Martin Hamilton, Fiona Sorensen Hamilton23OC-219-39Mixed
    Hannah Rubin, Stanley Levitsky28OC-214-18Mixed
    Chip Loring, Ander Thebaud32OC-240-54Mixed
    Scott Nelson, Lynn Hempen57OC-240-54Mixed
    Lynne Mcduffie, Keith Havens69OC-240-54Mixed
    Nicole Grohoski, Benjamin Meader75OC-219-39Mixed
    Laurie Sproul, Michael Sproul86OC-240-54Mixed
    John Picone, Molly Picone106OC-219-39Mixed
    Alan Stearns, Kathleen Friday107OC-240-54Mixed
    Mark Ranco, Susan Soctomah166OC-240-54Mixed
    Bob Martin, Robin Hogg167OC-240-54Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Eric Jones, Phoebe Jones3OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Tommy Owen, Jeff Owen10OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Will Siegfried, Katie Owen72OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    NameNumberCraftAgeGender
    Adam Roth, Brian Roth36OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Koa Farnsworth, Rick Farnsworth52OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Gus Madore, Jerry Madore56OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Jacob Gallon, Timothy Gallon61OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    River Mcduffie, William Mcduffie65OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Ryan Linehan, Ryan Linehan96OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    James Mabee, Ashton Mabee171OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    NameNumberCraftAgeGender
    Dan Baumert14K1 Touring55+Guy
    Carl Lafreniere15K1 Touring55+Guy
    Brian Foley46K1 Touring40-54Guy
    Suzanne Carlson67K1 Touring19-39Girl
    Leslie Gregory85K1 Touring40-54Girl
    Paul Glasscock97K1 Touring55+Guy
    Tim Nutt101K1 Touring40-54Guy
    Ray Wirth109K1 Touring55+Guy
    Dick Kelley158K1 Touring40-54Guy
    Brian Beaupre160K1 Touring19-39Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Clayton Cole1OC-155+Guy
    Jeff Owen10OC-140-54Guy
    Eric Gallandt18OC-140-54Guy
    Irving Gilbert19OC-155+Guy
    Angus Deighan42OC-119-39Guy
    Bill Deighan43OC-155+Guy
    George Stockman48OC-155+Guy
    William Anderson52OC-155+Guy
    Will Siegfried72OC-155+Guy
    Alan Paradise80OC-155+Guy
    David Stearns81OC-140-54Guy
    Paul Glasscock97OC-155+Guy
    Eric Jones98OC-140-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Ed Sharp7OC-155+Guy
    Keith Havens9OC-155+Guy
    Terry Wescott12OC-155+Guy
    Martin Hamilton23OC-119-39Guy
    John Marona26OC-155+Guy
    Greg Soule29OC-140-54Guy
    Scott Dillery34OC-140-54Guy
    Mark Risinger49OC-119-39Guy
    Charlie Smith50OC-119-39Guy
    Brian Galipeau53OC-140-54Guy
    Jerry Madore56OC-140-54Guy
    Jim Farrington90OC-155+Guy
    Ted Steele91OC-155+Guy
    Stanley Levitsky93OC-114-18Guy
    William Mcduffie100OC-140-54Guy
    Zane Havens105OC-119-39Guy
    Scott Phillips157OC-140-54Guy
    Dick Kelley158OC-140-54Guy
    Mike Robinson165OC-155+Guy
    Bob Martin167OC-155+Guy
    James Mabee171OC-140-54Guy
    Tim Lewis189OC-155+Guy
    Richard Webber190OC-155+Guy
    Mark Flewelling191OC-140-54Guy
    Jeff Wahlstrom192OC-155+Guy
    Charley Brackett194OC-140-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Dan Baumert14K1 Downriver55+Guy
    Carl Lafreniere15K1 Downriver55+Guy
    Suzanne Carlson67K1 Downriver19-39Girl
    Leslie Gregory85K1 Downriver40-54Girl
    Tim Nutt101K1 Downriver40-54Guy
    Howard Thorburn103K1 Downriver40-54Guy
    Ray Wirth110K1 Downriver55+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    John Frachella17SUP Non-Raceboard55+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Tommy Owen5OC-110-12All
    Katie Owen24OC-110-12All
    Ashton Mabee169OC-110-12All
    Aliya Sapiel173OC-110-12All
    Sheylee Sapiel174OC-110-12All
    Mackenzie Stewart180OC-110-12All
    Jaeden Sockbeson181OC-110-12All
    Liliana Sapiel-bobadilla184OC-110-12All
    Shea Hines185OC-110-12All
    Kade Havens201OC-110-12All
    NameNumberCraftAgeGender
    Gus Madore58Kayak13-15Guy
    River Mcduffie65OC-113-15Girl
    Koa Farnsworth161OC-113-15Guy
    Nolan Mabee170OC-113-15Guy
    Cree Neptune-bear176OC-113-15Guy
    Brock Thorne177OC-113-15Guy
    Minsis Sapiel178OC-113-15Girl
    Irving Sapiel179OC-113-15Guy
    Ben Galipeau182OC-113-15Guy
    Damon Galipeau183OC-113-15Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Eve Dana, Bill Deighan8OC-219-39Mixed
    Lori Dana, Barry Dana37OC-255+Mixed
    Angus Deighan, Abbey Verrier64OC-219-39Mixed
    Clayton Cole, Cheryl Daigle108OC-240-54Mixed
    Lynne Mcduffie, Keith Havens175OC-240-54Mixed
    Eric Jones, Phoebe Jones193OC-219-39Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Susannah Owen, Terry Wescott12OC-240-54Mixed
    Bucky Owen, Robin Hogg27OC-240-54Mixed
    Fiona Sorensen Hamilton, Chris Mares45OC-240-54Mixed
    Emmanuel Boss, Jessica Scheick46OC-219-39Mixed
    Scott Nelson, Lynn Hempen57OC-240-54Mixed
    Zane Havens, Lynne Mcduffie69OC-219-39Mixed
    Nicole Grohoski, Benjamin Meader75OC-219-39Mixed
    Eve Dana, Patrick Deighan77OC-219-39Mixed
    Laurie Sproul, Michael Sproul86OC-240-54Mixed
    Hannah Rubin, Stanley Levitsky129OC-214-18Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Eric Jones, Phoebe Jones3OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Will Siegfried, Katie Owen72OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Tommy Owen, Jeff Owen116OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Ashton Mabee, Clayton Cole169OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    NameNumberCraftAgeGender
    River Mcduffie, William Mcduffie65OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Laurie Sproul, Hilda Friday84OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    James Mabee, Nolan Mabee170OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Aiden Stearn, David Stearns198OC-2one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    NameNumberCraftAgeGender
    Ray Wirth6K1 Touring55+Guy
    Dan Baumert14K1 Touring55+Guy
    Suzanne Carlson67K1 Touring19-39Girl
    Leslie Gregory85K1 Touring40-54Girl
    Paul Glasscock97K1 Touring55+Guy
    Tim Nutt101K1 Touring40-54Guy
    Dick Kelley124K1 Touring40-54Guy
    Brian Beaupre160K1 Touring19-39Guy
    Karen Francouer200K1 Touring40-54Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Jeff Owen10OC-140-54Guy
    Kellen Doyle11OC-114-18Guy
    Eric Gallandt18OC-140-54Guy
    John Marona26OC-155+Guy
    Paul Cole33OC-155+Guy
    Angus Deighan42OC-119-39Guy
    Bill Deighan43OC-155+Guy
    George Stockman48OC-155+Guy
    David Stearns81OC-140-54Guy
    Eric Jones98OC-140-54Guy
    Will Siegfried139OC-155+Guy
    Paul Glasscock149OC-155+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Ed Sharp7OC-155+Guy
    Keith Havens9OC-155+Guy
    Martin Hamilton23OC-119-39Guy
    Scott Dillery34OC-140-54Guy
    Scott Nelson40OC-140-54Guy
    George Stockman48OC-155+Guy
    Brian Galipeau53OC-140-54Guy
    Ted Steele91OC-155+Guy
    Stanley Levitsky93OC-114-18Guy
    William Mcduffie100OC-140-54Guy
    Zane Havens105OC-119-39Guy
    Terry Wescott119OC-155+Guy
    Dick Kelley125OC-140-54Guy
    John Marona126OC-155+Guy
    Kirk Havens141OC-155+Guy
    Scott Phillips157OC-140-54Guy
    Jim Farrington159OC-155+Guy
    Mike Robinson165OC-155+Guy
    Bob Martin167OC-155+Guy
    James Mabee171OC-140-54Guy
    Charley Brackett194OC-140-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Eve Dana, Abbey Verrier38OC-219-39Girl
    Peggy Mckee, Hannah Rubin73OC-219-39Girl
    Laurie Sproul, Ander Thebaud187OC-240-54Girl
    Shelley Koenig, Lani Love188OC-240-54Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Carl Lafreniere15K1 Downriver55+Guy
    Ben Randall71K1 Downriver19-39Guy
    Howard Thorburn103K1 Downriver40-54Guy
    Emmanuel Boss104K1 Downriver40-54Guy
    Ray Wirth109K1 Downriver55+Guy
    Dan Baumert120K1 Downriver55+Guy
    Suzanne Carlson136K1 Downriver19-39Girl
    Tim Nutt150K1 Downriver40-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    John Frachella17SUP Non-Raceboard55+Guy
    Mike Robinson164SUP Non-Raceboard55+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Zane Havens, Scott Dillery20OC-219-39Guy
    Will Siegfried, Martin Hamilton36OC-219-39Guy
    Daniel Jones, Evan Jones39OC-219-39Guy
    Chris Francis, Mark Ranco44OC-240-54Guy
    Eric Gallandt, Jeff Owen113OC-240-54Guy
    Lori Dana, Barry Dana131OC-255+Guy
    Bill Deighan, Patrick Deighan144OC-219-39Guy
    Clayton Cole, Paul Cole186OC-255+Guy
    Darren Gray, Bernie Levy199OC-219-39Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Brian Kelley, Dick Kelley22OC-219-39Guy
    Rw Estela, Greg Innes74OC-255+Guy
    Jacob Gallon, Lowell Ruck78OC-214-18Guy
    Jim Farrington, Kirk Havens82OC-255+Guy
    Angus Deighan, Patrick Deighan89OC-219-39Guy
    Keith Havens, Ed Sharp112OC-255+Guy
    Daniel Jones, Evan Jones132OC-219-39Guy
    William Mcduffie, Henry Wicker162OC-240-54Guy
    Eric Taylor, Bob Martin168OC-255+Guy
    Charley Brackett, Fred Thompson195OC-240-54Guy
    Nolan Steele, Ted Steele196OC-219-39Guy
    Greg Dorr, James Mabee197OC-240-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Hannah Rubin28OC-114-18Girl
    Christy Stout41OC-155+Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Fiona Sorensen Hamilton31OC-140-54Girl
    Ander Thebaud32OC-140-54Girl
    Susannah Owen70OC-140-54Girl
    Peggy Mckee140OC-140-54Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    John Frachella121SUP Raceboard55+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Scott Nelson59C1Open 19+Guy
    Andrew Cooper87K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Ray Wirth110K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Jeff Owen114C1Open 19+Guy
    Kellen Doyle117C115-18Guy
    John Frachella122C1Open 19+Guy
    Hannah Rubin127C115-18Girl
    Ben Randall137K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Leslie Gregory142K1 WildwaterOpen 19+Girl
    Stanley Levitsky147C115-18Guy
    Tim Nutt151K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Howard Thorburn153K1 WildwaterOpen 19+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Hannah Rubin28OC-114-18Girl
    Christy Stout41OC-155+Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Ander Thebaud32OC-140-54Girl
    Susannah Owen70OC-140-54Girl
    Nicole Grohoski76OC-119-39Girl
    Ellen Mallory172OC-140-54Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    John Frachella17SUP Raceboard55+Guy
    Karl Kohler49SUP Raceboard19-39Guy
    Jim Bernard88SUP Raceboard40-54Guy
    Terry Kent102SUP Raceboard40-54Guy
    Veronica Ribot-canales155SUP Raceboard40-54Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Ray Wirth6K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Jeff Owen10C1Open 19+Guy
    Kellen Doyle11C115-18Guy
    Carl Lafreniere15K1 WildwaterOpen 19+Guy
    John Frachella17C1Open 19+Guy
    Hannah Rubin28C115-18Girl
    Scott Nelson59C1Open 19+Guy
    Ben Randall71K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Leslie Gregory85K1 WildwaterOpen 19+Girl
    Andrew Cooper87K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Stanley Levitsky93C115-18Guy
    Tim Nutt101K1 WildwaterOpen 19+Guy
    Howard Thorburn103K1 WildwaterOpen 19+Guy

    Results Select an event to view results.

    Note: All live times are unadjusted and unofficial.

    Course Description
    The race courses are on a stretch of the Penobscot River that has been recently restored to preindustrial free-flowing condition through the removal of two dams (the Great Works and Veazie dams). The river has been essential to people here for thousands of years, for sustenance, traveling, and industry. Now, with this stretch returned to a more natural state, this large river can again support a vibrant ecosystem and exciting recreational opportunities. The Penobscot River is an industrial river and remnant industrial debris exists in and along the river  in the Great Works, Basin Mills, and Veazie rapids.

    The Penobscot Nation and ACA New England hosted the 1st Annual Bashabez Run on this stretch of river, re-tracing the route of Chief Bashabez from Indian Island to Brewer. Photos from this year’s race are online.

    Photos from a pre-race scouting run, with great shots from the river, are also available here.

    Course Maps: http://penobscotriverwhitewaternationalsregatta.com/course/

    Downriver Courses:  Downriver races (for Open Canoe, SUP and Kayak downriver) will start at Old Town’s Binette Park (map location B) and finish at the Eddington Salmon Club (Map location I) covering about 9.4 miles. There are five significant rapids on the racecourse and are separated by varying lengths of quick water. All five of the rapids are of class II-III+ whitewater, depending on flow rates, and each extends over a significant distance. The rapids are: French Island Rips (map location B) (class 2, ~100yds), Great Works (map location C) (class 2 to 3, ~700yds), Basin Mills (map location F) (Class 2-3, ~250yds), an un-named class 1-2 rapid of about 200yds, and Veazie Rapids (map location H-J) (Class 2-3, ~800yds). 

    At normal flows, there are no mandatory portages, but the rapids can be portaged if a racer so chooses. Any portage chosen should be scouted since the terrain of the banks varies and industrial debris exists in places. Racers are unlikely to encounter non-racing recreational nor commercial rafting/boat traffic. Starts for the downriver race will be mass starts by class. With good current the whole way, times for the downriver races should be 60-80 minutes depending on the craft and paddler ability.

     

    Youth Downriver Course:  Competitors 10-12 and 13-15 yrs. will start at the Orono Town Boat Launch (map location G) downstream of the Basin Mills rapid to the finish line in Veazie (map location H) upstream of the Veazie Eddington rapid.   This course will be quick water nearly all the way and would include one un-named class 1 or 2 rapid.  Approximately 3 miles.

    Sprint Course: The sprint races will start upstream of Great Works rapid (map location C) and will finish at the end of Great Works rapid (map location D).  Length: approximately 1.3 miles.  Starts for the sprints will be on one-minute intervals.

     

    USA Wildwater Sprint CourseThe USA Wildwater Sprint will start upstream of Great Works rapid (map location C) and will finish at the end of the Great Works rapid (map location D).  Approximately 500 yds.

     

    USA Wildwater Classic Course:  The USA Wildwater Classic (downriver) will start upstream of the Basin Mills rapid (map location F) and will finish at the Eddington Salmon Club (Map location I).

    Local Area: Our racing venue is on the lower part of the Penobscot River’s main stem and is located in Penobscot County, ME. The Penobscot Nation and the University of Maine provide myriad cultural and educational opportunities, and the region is blanketed with rivers, streams, lakes, ponds and mountains for unlimited recreational opportunities. Mount Katahdin, Maine’s tallest peak and the northern terminus of the Appalachian Trail, is about 2.5 hours north of the race venue. Maine’s coast, including Acadia National Park, is about an hour from the venue.

    Food and accommodations: The University Inn and Academic Suites, in Orono, is offering a 25% discount for racers staying for the entire event. The University Inn is on the banks of the Stillwater River and is within easy walking distance of Orono’s local brewery taproom, coffee shops, and fine eateries.

    University Inn and Academic Suites (www.universityinnorono.com)
    Black Bear Inn (www.bestwestern.com)
    For a complete list of area hotels and motels, go to:www.bangorinfo.com/lodging.html
    For a complete list of area campgrounds, go to:www.bangorinfo.com/Directories/bangor_campgrounds.html

    Directions: The Penobscot River and the towns along the racecourse are easily accessible off Interstate 95 in south central Maine. Interstate exits in Bangor connect to state highways that parallel both banks of the river. This allows access to the finish line at the Eddington Salmon Club in the east side of the river as well as ways to drive upstream to the start in Old Town. Interstate exits for Orono and Old Town provide more direct access to the race start and headquarters.

    Weather: Daytime temperatures in July vary from low 70s to low 90s with nights sometimes cooling into the upper 50s and 60s. Humidity can vary a lot and some days can be very hot and humid. Maine’s rainfall is spread relatively evenly throughout the year and should be expected at times during the week of the event. Water temperatures are likely to be in the upper 60s or lower 70s.

    When:

    Jul 23 to Jul 26, 2015

    Where:

    Old Town, ME