Back to main race page.

Tecolote 5000 2016 - 5K Paddle- Race #1 5000m

There were 65 paddlers that finished this event, and a total of 23 different divisions.

16 & Under Mens OC-1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Tyler Bashor2500:29:38.66
2Jose Nunez4500:34:34.70
3Dino De Giorgio5400:37:53.50
4Carter Raya5600:37:54.76
5Andres Hernandez6000:43:03.04

19 & Under Mens K1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Noa Hopper100:23:01.13
2Nate Errez300:23:13.38
3Jonathan Espinosa700:24:17.17
4Ryan Miller900:25:04.90
5Michael Miller1000:25:15.23
6Austin Russell1400:27:05.59

19 & Under Womens K1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Sammie Barlow800:24:40.01
2Mira Corrao1600:27:38.45
3Leilani Borm1900:28:25.87
4Courtney Stow2100:28:42.05
5Madison Long3000:30:44.33

19 & Under Womens C1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Delaney Valentine6200:46:59.38

16 & Under Womens OC-2

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Kalia Chalom, Kitsy Nipper4000:32:48.17

19 & Under Mens OC-1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Ryan Wolfe3500:31:43.42

16 & Under Womens OC-1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Sara Rothrock4700:35:54.82
2Nicole Tavoussi5500:37:54.00
3Tyler Gutierrez5800:39:08.65

16 & Under Womens K1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Sofia Rojas2200:28:49.93
2Alejandra Lievanos2400:29:17.12
3Morgein Eash4200:33:21.64

16 & Under Mens K1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Evan Truesdale500:23:26.29
2Eduardo Morales600:24:09.68
3Juan Carlos Sanchez1100:25:37.31
4Jacob Eash1300:25:54.49
5Gilberto Martinez2300:29:13.97
6Parker Amano2600:29:39.30
7Steve Naitoh5700:38:55.75
8Cristhian Meza6100:45:33.26

19 & Under Mens C1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Javier Flowers3300:31:24.19

16 & Under Mens C1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Paul Chevallier1700:28:03.68
2Oscar Hidalgo2000:28:28.89
3Isaac Lozano2900:30:23.40
4Fidel Gomez3600:31:45.02
5Roberto Ruiz3800:32:18.61
6Enrique Rico4600:34:39.88
7Edwardo Sotelo5000:36:20.05

16 & Under Womens C1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Zuleyca Olvera3200:31:10.45
2Sofia Velasco3900:32:42.53
3Morgan Jacobsen5100:37:09.09
4Allyra Ballard5200:37:51.93
5Zoe Hein5300:37:53.39
6Audrey Harper6400:56:27.13
7Annika Harper6501:00:07.37

Open 20-39 Womens K1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Kaimi Yoza1800:28:04.14

Open 20-39 Womens C1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Makenzie Sousley4300:33:36.89

Open 20-39 Mens K1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1David Gubser200:23:09.18
2Garen Doyle400:23:16.19

Masters 40-49 Mens K1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Jorge Cabanillas1500:27:09.70

Masters 40-49 Womens OC-1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Julie Malley6300:50:04.21

Sr. Masters 50+ Mens OC-1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Kevin Dempsey2700:29:48.49
2Jim Baumann2800:30:05.13
3Alan Chalom3100:31:00.47
4Les Hopper3400:31:27.10
5Ray Owen3700:31:51.14

Sr. Masters 50+ Womens OC-2

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Maureen Dempsey, Jody Kummer4100:32:51.57

Sr. Masters 50+ Mens Lifeguard Dory (2)

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Kip Kennedy, Chris Koerner5900:39:41.52

Sr. Masters 50+ Mens Surfski Single

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Kenny Howell1200:25:53.07

Sr. Masters 50+ Womens Surfski Single

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Andrea Owen4800:35:56.32
2Kristin Thomas4900:36:06.48

Open (All Ages) Womens OC-1

Division RankAthleteOverall PlaceTime
1Jade Howson4400:33:45.31
Back to main race page.