Penobscot River Whitewater Nationals Regatta 2016

Before you can register for any two-person team race, both paddlers must create an account on PaddleGuru.  

Each paddler must submit his or her own registration.

Online registration ends at 11 PM Monday, July 4.  

  • Onsite registrations will be accepted beginning 12 PM, July 6 (during scheduled registration periods) until 4 PM the day before any scheduled event.
  • Participants are strongly encouraged to preregister online ASAP, because it is easier and so the race committee can be better prepared for the number of paddlers to expect. 
  • It will not be possible to register on the morning of any event.  Don't wait!
  • Pre-race meetings are at 5:30 PM the day PRIOR to each event.  Attendance is MANDATORY. 
  • All craft must be jigged and inspected prior to race day.

                      penobscotriverwhitewaternationalsregatta.com/ 

The Penobscot River Whitewater Nationals Regatta will take place from July 6 to July 10, 2016 on the Penobscot River between Old Town and Eddington, Maine. The Penobscot Nation is hosting the event on this historically important and beautiful 9.5-mile section of river, returned to its free-flowing state following removal of the Great Works and Veazie Dams. The race course includes three Class II-III rapids, numerous rips and quick water.

The 2016 Penobscot River Whitewater Nationals Regatta features four championship disciplines:

Whitewater Open Canoe Downriver and Sprint

Kayak Downriver and Sprint

SUP Downriver and Sprint

Age groups:  Youth: 10-12, 13-15; 10-16/25 (JR/SR), 14-18, 19-39, 40-54, 55+

USA Wildwater National Championships:  A Wildwater Championship entry will include two Sprint races and one Classic race. 

To register:  Start by creating an account on PaddleGuru (if you don't already have one): javascript:nicTemp(); 

After creating an account, review the race schedule on the Schedule page above .

After finding the classes and events you wish to enter, go here:javascript:nicTemp(); to select your classes and complete the registration process.  

    Date

    HQ

    Event

    Time

    Class

    Start

    Finish

     

     

     

     

     

     

     

    WEDNESDAY 7/6

    HEADQUARTERS OPEN 12:00-6:00

    PRACTICE DAY

    All Day

    Official Practice Day – all classes

     

     

    BOAT CONTROL/ INSPECTION

    12 PM-5 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    OPENING CEREMONY

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    THURSDAY 7/7

    HEADQUARTERS OPEN 8:00-10:00  Registration 3:00-5:00

    Boat Inspection 3:00-5:00

    DOWNRIVER

    10:00 AM

    OC-2 Men

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    OC-1 Women

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    K1 Long Men

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    K1 Short Women

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    2:00 PM

    OC-2 Youth

    Orono Boat Launch

    1083 Main St, Veazie

    AWARD CEREMONY

    5:00 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    COMPET MEETING

    5:30 PM

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

     

     

     

    FRIDAY 7/8

    HEADQUARTERS OPEN 8:00-10:00  Registration 3:00-5:00

    Boat Inspection 3:00-5:00

    DOWNRIVER

    10:00 AM

    OC-2 Mix

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    OC-2 10-16/25+

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    K1 Short Men

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    K1 Long Women

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    2:00 PM

    OC-1 Youth, K-1 Youth, SUP Youth

    Orono Boat Launch

    1083 Main St.,Veazie

    AWARD CEREMONY

    5:00 PM

     

    Binette Park, Old Town

     


    COMPETITORS MEETING

    COMPETITION COMM.


    5:30 PM

    6:00 PM

     

    Binette Park, Old Town


     

     

    SATURDAY 7/9

    HEADQUARTERS OPEN 7:00-9:00  Registration 3:00-5:00

    Boat Inspection 3:00-5:00

    SPRINTS

    9:00 AM

    Open Canoe, Kayak, SUP

    Great Works Rapid

    Great Works Stream, Bradley

    9:00 AM

    Wildwater Sprints

    Great Works Rapid

    Great Works Stream, Bradley

    COMPETITORS BANQUET

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    AWARD CEREMONY

    5:30 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    6:00 PM

     

    Binette Park, Old Town

     






     

     

    SUNDAY   7/10

    HEADQUARTERS OPEN 7:00-9:00 

    DOWNRIVER

    8:30 AM

    Wildwater Classic

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    9:00 AM

    OC-1 Men

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    9:00 AM

    SUP

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    9:00 AM

    OC-2 Women

    Binette Park, Old Town

    Great Works Stream, Bradley

    AWARD CEREMONY

    2:00 PM

     

    Binette Park, Old Town

     

     


    Event Entries Click on an event to see who entered.

    NameNumberCraftAgeGender
    Hannah Rubin14C115-18Girl
    Elias Veilleux42C115-18Guy
    Will Coggan70C119-23Guy
    Jonah Edgar79C115-18Guy
    Kellen Doyle110C115-18Guy
    Ethan Putnam119C119-23Guy
    Ben Peeples130C115-18Guy
    Joslin Coggan154C115-18Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Ashton Mabee, Clayton Cole1ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Jeff Owen, Eric Gallandt3ACA Open Canoe Double F1440-54Guy
    Nolan Mabee, Terry Wescott12ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Irving Gilbert, Stanley Levitsky26ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Jim Farrington, Ed Sharp29ACA Open Canoe Double F1455+Guy
    Eric Jones, Jerry Madore36ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Jonah Edgar, Elias Veilleux43ACA Open Canoe Double F1614-18Guy
    Matthew Dingle, Joseph Burke46ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Bucky Owen, Frank Woodard51ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Will Siegfried, Matt Skeels56ACA Open Canoe Double F1440-54Guy
    Rod Mclain, Chip Loring58ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Cole May, Kellen Doyle60ACA Open Canoe Double F1614-18Guy
    Nate Lord, Will Coggan70ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Martin Hamilton, Calum Hamilton77ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    James Mabee, Greg Dorr95ACA Open Canoe Double F1440-54Guy
    Angus Deighan, Patrick Deighan112ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Bob Martin, Eric Taylor121ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Evan Jones, Daniel Jones137ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Ben Peeples, Ben Deitsch152ACA Open Canoe Double F1614-18Guy
    Marc Veilleux, Rick Hartley157ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Dick Kelley, Brian Kelley158ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Charley Brackett, Fred Thompson159ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Henry Wicker, William Mcduffie163ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    William Anderson, Alan Paradise169ACA Open Canoe Double F1455+Guy
    Tyler Kelley, Mike Kelley172ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Greg Mcmorrow, Ralph Vincent173ACA Open Canoe Double F1455+Guy
    Ted Blair, Bob Blair175ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Hannah Rubin15ACA Open Canoe Single F1414-18Girl
    Jennette Fisher21ACA Open Canoe Single F1440-54Girl
    Peggy Mckee23ACA Open Canoe Single F1640-54Girl
    Ander Thebaud30ACA Open Canoe Single F1640-54Girl
    Fiona Sorensen Hamilton40ACA Open Canoe Single F1640-54Girl
    Harriet Rollins69ACA Open Canoe Single F1419-39Girl
    Nicole Grohoski85ACA Open Canoe Single F1619-39Girl
    Joslin Coggan155ACA Open Canoe Single F1614-18Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Adam Beyer34K1 Downriver19-39 Guy
    Gus Madore38K1 Downriver14-18Guy
    Andrew Mcewan41K1 Downriver19-39 Guy
    Dan Baumert73K1 Downriver55+Guy
    Ben Randall80K1 Downriver19-39 Guy
    Ray Wirth98K1 Downriver55+Guy
    Nathan Foster104K1 Downriver14-18Guy
    Michael Melnikov116K1 Downriver55+Guy
    Hunter Keeley122K1 Downriver14-18Guy
    Ben Fuller123K1 Downriver55+Guy
    Kell Fremouw125K1 Downriver14-18Guy
    Howard Thorburn128K1 Downriver55+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Jennie Goldberg17K1 Touring55+Girl
    Leslie Gregory101K1 Touring55+Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Gus Madore, Phoebe Jones8ACA Open Canoe Double F1613-15Mixed
    Maxwell Dingle, Brady Burke46ACA Open Canoe Double F1613-15Guy
    Aliya Sapiel, Sheylee Sapiel47ACA Open Canoe Double F1613-15Girl
    Bem Galipeau, Damon Galipeau50ACA Open Canoe Double F1613-15Guy
    Noah Kreutz, Tommy Owen68ACA Open Canoe Double F1610-12Guy
    Mo Tyne, Katie Owen71ACA Open Canoe Double F1613-15Girl
    Ashton Paul, Javier Alicea-santiago75ACA Open Canoe Double F1610-12Guy
    Shea Hines, Cree Neptune-bear76ACA Open Canoe Double F1613-15Guy
    Jayden Love, Cree Neptune-bear90ACA Open Canoe Double F1613-15Mixed
    Ashton Mabee, Adella Mabee93ACA Open Canoe Double F1610-12Mixed
    Nolan Mabee, River Mcduffie97ACA Open Canoe Double F1613-15Mixed
    Irving Sapiel, Aryam Lebron168ACA Open Canoe Double F1613-15Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Tammy Kelley, Clayton Cole1ACA Open Canoe Double F1440-54Mixed
    Terry Wescott, Susannah Owen12ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Cole May, Hannah Rubin15ACA Open Canoe Double F1414-18Mixed
    Lynne Mcduffie, Ed Sharp22ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Heather America, Rw Estela27ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Chip Loring, Ander Thebaud31ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Fiona Sorensen Hamilton, Emmanuel Boss40ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Eric Gallandt, Annika Gallandt45ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    Robin Hogg, Bucky Owen51ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Will Siegfried, Ellie Siegfried56ACA Open Canoe Double F1419-39Mixed
    Rod Mclain, Eve Dana58ACA Open Canoe Double F1419-39Mixed
    Matthew Dingle, Sarah Dingle66ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Benjamin Meader, Nicole Grohoski86ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    Angus Deighan, Abbey Verrier113ACA Open Canoe Double F1419-39Mixed
    Eric Taylor, Ellen Tobin121ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Joslin Coggan, Hunter Keeley155ACA Open Canoe Double F1414-18Mixed
    Rob Center, Kay Henry156ACA Open Canoe Double F1655+Mixed
    River Mcduffie, William Mcduffie163ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    Peggy Mckee, Ben Peeples177ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Katie Owen, Jeff Owen5ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Eric Jones, Phoebe Jones8ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one 25+All
    Adam Roth, Brian Roth13ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Marc Veilleux, Elias Veilleux43ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Brady Burke, Joseph Burke46ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Mark Ranco, Tommy Owen68ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Ashton Mabee, Patrick Deighan93ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    James Mabee, Adella Mabee96ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one 25+All
    Nolan Mabee, Rick Odonald97ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one 25+All
    Nate Lord, Nathan Foster120ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    NameNumberCraftAgeGender
    Andrew Jones18K1 Touring19-39Guy
    Adam Beyer33K1 Touring19-39Guy
    Gus Madore37K1 Touring14-18Guy
    Dick Kelley52K1 Touring40-54Guy
    Dan Baumert74K1 Touring55+Guy
    Brian Foley83K1 Touring40-54Guy
    Anton Nilsson91K1 Touring19-39Guy
    Ray Wirth99K1 Touring55+Guy
    Michael Melnikov117K1 Touring55+Guy
    Kell Fremouw126K1 Touring14-18Guy
    Ben Deitsch133K1 Touring14-18Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Jennie Goldberg17K1 Downriver55+Girl
    Roberta Mclain63K1 Downriver40-54Girl
    Leslie Gregory102K1 Downriver55+Girl
    Karen Francouer176K1 Downriver55+Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Phoebe Jones8ACA Open Canoe Single F1610-12Girl
    Sam Jones9Kayak13-15Guy
    Itai Boss32SUP 11' or Less10-12Guy
    Gus Madore38Kayak13-15Guy
    Bem Galipeau50ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Javier Alicea-santiago54ACA Open Canoe Single F1610-12Guy
    Cadin Ewer-cousins55ACA Open Canoe Single F1610-12Guy
    Maxwell Dingle65ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Katie Owen67Kayak13-15Girl
    Tommy Owen68ACA Open Canoe Single F1610-12Guy
    Mo Tyne71Kayak10-12Girl
    Ashton Paul75ACA Open Canoe Single F1610-12Guy
    Irving Sapiel76Kayak13-15Guy
    Hunter Attean82ACA Open Canoe Single F1610-12Guy
    Hunter Francis84ACA Open Canoe Single F1610-12Guy
    Sammy Hayward87ACA Open Canoe Single F1610-12Guy
    Cree Neptune-bear88ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Shea Hines89ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Jayden Love90ACA Open Canoe Single F1613-15Girl
    Ashton Mabee93ACA Open Canoe Single F1610-12Guy
    Nolan Mabee97ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Noah Kreutz106Kayak10-12Guy
    River Mcduffie107ACA Open Canoe Single F1613-15Girl
    Aryam Lebron168ACA Open Canoe Single F1610-12Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Will Siegfried, Ellie Siegfried56ACA Open Canoe Double F1419-39Mixed
    Rod Mclain, Eve Dana68ACA Open Canoe Double F1419-39Mixed
    Angus Deighan, Abbey Verrier113ACA Open Canoe Double F1419-39Mixed
    Tammy Kelley, Clayton Cole114ACA Open Canoe Double F1440-54Mixed
    James Mabee, Adella Mabee148ACA Open Canoe Double F1419-39Mixed
    Robin Hogg, Bucky Owen161ACA Open Canoe Double F1440-54Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Heather America, Rw Estela27ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Chip Loring, Ander Thebaud31ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Susannah Owen, Jeff Owen48ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Robin Hogg, Bucky Owen51ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Benjamin Meader, Nicole Grohoski86ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    James Mabee, Leslie Winchester95ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Lynne Mcduffie, William Mcduffie142ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Laurie Sproul, August Robinson171ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    Martin Hamilton, Katie Owen175ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    Bill Deighan, Eve Dana178ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Sandra Mitchell, Terry Wescott182ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Katie Owen, Jeff Owen5ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Eric Jones, Phoebe Jones8ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Ashton Mabee, Clayton Cole115ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Nolan Mabee, Rick Odonald132ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    NameNumberCraftAgeGender
    Tommy Owen, Jeff Owen6ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Marc Veilleux, Elias Veilleux43ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Gus Madore, Jerry Madore101ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    River Mcduffie, William Mcduffie107ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Nolan Mabee, James Mabee149ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Charley Brackett, Phoebe Jones162ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    NameNumberCraftAgeGender
    Andrew Jones18K1 Touring19-39Guy
    Adam Beyer33K1 Touring19-39Guy
    Gus Madore37K1 Touring14-18Guy
    Dick Kelley52K1 Touring40-54Guy
    Dan Baumert74K1 Touring55+Guy
    Ray Wirth99K1 Touring55+Guy
    Leslie Gregory101K1 Touring55+Girl
    Michael Melnikov117K1 Touring55+Guy
    Kell Fremouw126K1 Touring14-18Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Clayton Cole1ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Jeff Owen3ACA Open Canoe Single F1440-54Guy
    Eric Jones7ACA Open Canoe Single F1440-54Guy
    Hannah Rubin15ACA Open Canoe Single F1414-18Girl
    Rw Estela28ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Will Siegfried57ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Benjamin Meader109ACA Open Canoe Single F1419-39Guy
    Kellen Doyle111ACA Open Canoe Single F1414-18Guy
    Angus Deighan112ACA Open Canoe Single F1419-39Guy
    Bob Martin167ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Terry Wescott12ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Ed Sharp22ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Scott Phillips24ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Ander Thebaud30ACA Open Canoe Single F1640-54Girl
    Jerry Madore35ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Elias Veilleux44ACA Open Canoe Single F1614-18Guy
    Dick Kelley53ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Jim Farrington78ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Nicole Grohoski85ACA Open Canoe Single F1619-39Girl
    James Mabee96ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Nate Lord120ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Bob Martin167ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Charley Brackett170ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Martin Hamilton175ACA Open Canoe Single F1619-39Guy
    Peggy Mckee177ACA Open Canoe Single F1640-54Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Peggy Mckee, Hannah Rubin23ACA Open Canoe Double F1419-39Girl
    Ben Deitsch, Nathan Foster104ACA Open Canoe Double F1414-18Guy
    Evan Jones, Daniel Jones136ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Ben Deitsch, Nate Foster152ACA Open Canoe Double F1414-18Guy
    Angus Deighan, Patrick Deighan173ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Bill Deighan, Rick Odonald178ACA Open Canoe Double F1455+Guy
    Mark Rowe, Bret Vicary180ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Tammy Kelley, Ander Thebaud16ACA Open Canoe Double F1640-54Girl
    Jim Farrington, Ed Sharp29ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Eric Jones, Jerry Madore36ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Robin Hogg, Susannah Owen49ACA Open Canoe Double F1640-54Girl
    Evan Jones, Daniel Jones137ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Cole May, Kellen Doyle151ACA Open Canoe Double F1614-18Guy
    Dick Kelley, Brian Kelley158ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Charley Brackett, Fred Thompson159ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Henry Wicker, William Mcduffie163ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Nate Lord, Terry Wescott166ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Bob Martin, Eric Taylor167ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Dan Flammini, Jason Cross174ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Bill Deighan, Patrick Deighan178ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Laurie Sproul, Ander Thebaud179ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Mark Rowe, Bret Vicary181ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Adam Beyer34K1 Downriver19-39Guy
    Cole May61K1 Downriver14-18Guy
    Roberta Mclain63K1 Downriver40-54Girl
    Dan Baumert73K1 Downriver55+Guy
    Ben Randall80K1 Downriver19-39Guy
    Ray Wirth98K1 Downriver55+Guy
    Leslie Gregory102K1 Downriver55+Girl
    Nathan Foster104K1 Downriver14-18Guy
    Michael Melnikov116K1 Downriver55+Guy
    Kell Fremouw125K1 Downriver14-18Guy
    Howard Thorburn128K1 Downriver55+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Jeremy Cass10SUP 11' or Less19-39Guy
    Emmanuel Boss11SUP 11' or Less40-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Jennie Goldberg17K1 WildwaterOpen (All Ages)Girl
    Gus Madore39K1 Wildwater15-18Guy
    Andrew Mcewan41K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Cole May62K1 Wildwater15-18Guy
    Roberta Mclain64K1 WildwaterOpen (All Ages)Girl
    Harriet Rollins69K1 Wildwater19-23Girl
    Ben Randall81K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Ray Wirth100K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Leslie Gregory103K1 WildwaterOpen (All Ages)Girl
    Nathan Foster105K1 Wildwater15-18Guy
    Michael Melnikov118K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Hunter Keeley122K1 Wildwater15-18Guy
    Kell Fremouw127K1 Wildwater15-18Guy
    Howard Thorburn129K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Ben Deitsch135K1 Wildwater15-18Guy
    Hugh Pritchard139K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Kurt Smithgall140K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Anthony Codega141K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Bern Collins150K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Joslin Coggan155K1 Wildwater15-18Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Clayton Cole1ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Jeff Owen3ACA Open Canoe Single F1440-54Guy
    Eric Jones7ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Terry Wescott12ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Ed Sharp22ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Irving Gilbert26ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Rw Estela28ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Jerry Madore35ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Elias Veilleux42ACA Open Canoe Single F1614-18Guy
    Eric Gallandt45ACA Open Canoe Single F1440-54Guy
    Dick Kelley53ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Will Siegfried57ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Rod Mclain58ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Jim Farrington78ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Rick Odonald92ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    James Mabee96ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Greg Soule108ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Kellen Doyle111ACA Open Canoe Single F1414-18Guy
    Angus Deighan112ACA Open Canoe Single F1419-39Guy
    Nate Lord120ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Bob Martin121ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Ben Peeples153ACA Open Canoe Single F1414-18Guy
    William Mcduffie163ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    William Anderson164ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Alan Paradise169ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Charley Brackett170ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Greg Mcmorrow172ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Martin Hamilton175ACA Open Canoe Single F1619-39Guy
    Bill Deighan178ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Bret Vicary181ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Mark Ranco184ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Tammy Kelley, Ander Thebaud30ACA Open Canoe Double F1640-54Girl
    Fiona Sorensen Hamilton, Ellen Mallory40ACA Open Canoe Double F1640-54Girl
    Laurie Sproul, Susannah Owen49ACA Open Canoe Double F1640-54Girl
    Kelsy Snowman, Emily Andrews59ACA Open Canoe Double F1419-39Girl
    Lynne Mcduffie, Leslie Winchester107ACA Open Canoe Double F1640-54Girl
    Lani Love, Shelley Koenig183ACA Open Canoe Double F1640-54Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Jeremy Cass10SUP 11' or Less19-39Guy
    Emmanuel Boss11SUP 11' or Less40-54Guy
    Caitlin Richard19SUP 11' or Less19-39Girl
    Kaitlyn Fowle185SUP 11' or Less19-39Girl

    Results Select an event to view results.

    Note: All live times are unadjusted and unofficial.

    Course Description
    The race courses are on a stretch of the Penobscot River that has been recently restored to preindustrial free-flowing condition through the removal of two dams (the Great Works and Veazie dams). The river has been essential to people here for thousands of years, for sustenance, traveling, and industry. Now, with this stretch returned to a more natural state, this large river can again support a vibrant ecosystem and exciting recreational opportunities. The Penobscot River is an industrial river and remnant industrial debris exists in and along the river  in the Great Works, Basin Mills, and Veazie rapids.

    The Penobscot Nation and ACA New England hosted the 1st Annual Bashabez Run on this stretch of river, re-tracing the route of Chief Bashabez from Indian Island to Brewer. Photos from the 2014 race are online.

    Photos from the 2016 Regatta with great shots from the river: 2016 Regatta Photos.

    Course Maps: http://penobscotriverwhitewaternationalsregatta.com/course/

    Downriver Courses:  Downriver races (for Open Canoe, SUP and Kayak downriver) will start at Old Town’s Binette Park (map location B) and finish at the Eddington Salmon Club (Map location I) covering about 9.4 miles. There are five significant rapids on the racecourse and are separated by varying lengths of quick water. All five of the rapids are of class II-III+ whitewater, depending on flow rates, and each extends over a significant distance. The rapids are: French Island Rips (map location B) (class 2, ~100 yds), Great Works (map location C) (class 2 to 3, ~700 yds), Basin Mills (map location F) (Class 2-3, ~250 yds), an un-named class 1-2 rapid of about 200 yds, and Veazie Rapids (map location H-J) (Class 2-3, ~800 yds). 

    At normal flows, there are no mandatory portages, but the rapids can be portaged if a racer so chooses. Any portage chosen should be scouted since the terrain of the banks varies and industrial debris exists in places. Racers are unlikely to encounter non-racing recreational nor commercial rafting/boat traffic. Starts for the downriver race will be mass starts by class. With good current the whole way, times for the downriver races should be 60-80 minutes depending on the craft and paddler ability.

     

    Youth Downriver Course:  Competitors 10-12 and 13-15 yrs. will start at the Orono Town Boat Launch (map location G) downstream of the Basin Mills rapid to the finish line in Veazie (map location H) upstream of the Veazie Eddington rapid.   This course will be quick water nearly all the way and would include one un-named class 1 or 2 rapid.  Approximately 3 miles.

    Sprint Course: The sprint races will start upstream of Great Works rapid (map location C) and will finish at the end of Great Works rapid (map location D).  Length: approximately 0.4 miles.  Starts for the sprints will be on one-minute intervals.

     

    USA Wildwater Sprint CourseThe USA Wildwater Sprint will start upstream of Great Works rapid (map location C) and will finish at the end of the Great Works rapid (map location D).  Approximately 0.4 miles.

    USA Wildwater Classic Course:  The USA Wildwater Classic (downriver) will start at Old Town’s Binette Park (map location B) and will finish at the end of the Great Works rapid (map location D). 

    Local Area: Our racing venue is on the lower part of the Penobscot River’s main stem and is located in Penobscot County, ME. The Penobscot Nation and the University of Maine provide myriad cultural and educational opportunities, and the region is blanketed with rivers, streams, lakes, ponds and mountains for unlimited recreational opportunities. Mount Katahdin, Maine’s tallest peak and the northern terminus of the Appalachian Trail, is about 2.5 hours north of the race venue. Maine’s coast, including Acadia National Park, is about an hour from the venue.

    Food and accommodations: The University Inn and Academic Suites, in Orono, is offering a 25% discount for racers staying for the entire event. The University Inn is on the banks of the Stillwater River and is within easy walking distance of Orono’s local brewery taproom, coffee shops, and fine eateries.

    University Inn and Academic Suites (www.universityinnorono.com)
    Black Bear Inn (www.bestwestern.com)
    For a complete list of area hotels and motels, go to:www.bangorinfo.com/lodging.html
    For a complete list of area campgrounds, go to:www.bangorinfo.com/Directories/bangor_campgrounds.html

    Directions: The Penobscot River and the towns along the racecourse are easily accessible off Interstate 95 in south central Maine. Interstate exits in Bangor connect to state highways that parallel both banks of the river. This allows access to the finish line at the Eddington Salmon Club in the east side of the river as well as ways to drive upstream to the start in Old Town. Interstate exits for Orono and Old Town provide more direct access to the race start and headquarters.

    Weather: Daytime temperatures in July vary from low 70s to low 90s with nights sometimes cooling into the upper 50s and 60s. Humidity can vary a lot and some days can be very hot and humid. Maine’s rainfall is spread relatively evenly throughout the year and should be expected at times during the week of the event. Water temperatures are likely to be in the upper 60s or lower 70s.

    When:

    Jul 6 to Jul 10, 2016

    Where:

    Old Town, ME