Penobscot River Whitewater Nationals Regatta 2017

Before you can register for any two-person team race, both paddlers must create an account on PaddleGuru.  

Each paddler must submit his or her own registration.

Online registration ended at 11 PM Monday, June 26.

You may register or change your entries at HQ starting 12 PM Wednesday.

  • Onsite registrations will be accepted beginning 12 PM, Wednesday June 28 (during scheduled registration periods) until 4 PM the day before any scheduled event.
  • Participants are strongly encouraged to preregister online ASAP, because it is easier and so the race committee can be better prepared for the number of paddlers to expect. 
  • It will not be possible to register on the morning of any event.  Don't wait!
  • Pre-race meetings are at 5:30 PM the day PRIOR to each event.  Attendance is MANDATORY. 
  • All craft must be jigged and inspected prior to race day.

                      penobscotriverwhitewaternationalsregatta.com/ 

The Penobscot River Whitewater Nationals Regatta will take place from June 28 to July 2, 2017 on the Penobscot River between Old Town and Eddington, Maine. The Penobscot Nation is hosting the event on this historically important and beautiful 9.5-mile section of river, returned to its free-flowing state following removal of the Great Works and Veazie Dams. The race course includes three Class II-III rapids, numerous rips and quick water.

The 2017 Penobscot River Whitewater Nationals Regatta features four championship disciplines:

Whitewater Open Canoe Downriver and Sprint

Kayak Downriver and Sprint

SUP Downriver and Sprint

Age groups:  Youth: 10-12, 13-15; 10-16/25 (JR/SR), 14-18, 19-39, 40-54, 55+

USA Wildwater National Championships:  Wildwater Championship competitors will need to register for Sprint races and one Classic race separately. 

To register:  Start by creating an account on PaddleGuru (if you don't already have one): PaddleGuru Signup 

After creating an account, review the race schedule on the Schedule page above .

After finding the classes and events you wish to enter, go here:  Registration to select your classes and complete the registration process. 

    Date

    HQ

    Event

    Time

    Start

    Finish

     

     

     

     

     

     

    WEDNESDAY 6/28

    HEADQUARTERS OPEN 12:00-6:00

    PRACTICE DAY

    All Day

     

     

    BOAT CONTROL/ INSPECTION

    12 PM-5 PM

    Binette Park, Old Town

     

    OPENING CEREMONY

    5:30 PM

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    5:30 PM

    Binette Park, Old Town

     







    THURSDAY 6/29

    HEADQUARTERS OPEN 8:00-10:00  Registration 3:00-5:00

    Boat Inspection 3:00-5:00

    DOWNRIVER


    OC2 Women

    OC1 Men

    K1 Long Men

    K1 Short Women


    OC2 Youth

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    2:00 PM

    Orono Boat Launch

    1083 Main St, Veazie

    AWARD CEREMONY

    5:00 PM

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    5:30 PM

    Binette Park, Old Town

     




     

     


    FRIDAY 6/30

    HEADQUARTERS OPEN 8:00-10:00  Registration 3:00-5:00

    Boat Inspection 3:00-5:00

    DOWNRIVER


    OC 2 Men

    OC 1 Women

    K1 Short Men

    K1 Long Women


    Youth - OC 1, K 1, SUP

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    2:00 PM

    Orono Boat Launch

    1083 Main St.,Veazie

    AWARD CEREMONY

    5:00 PM

    Binette Park, Old Town

     


    COMPETITORS MEETING

    COMPETITION COMM.


    5:30 PM

    6:00 PM

    Binette Park, Old Town


     



     




    SATURDAY 7/1

    HEADQUARTERS OPEN 7:00-9:00  Registration 3:00-5:00

    Boat Inspection 3:00-5:00

    SPRINTS

    All Classes

    9:00 AM

    Great Works Rapid

    Great Works Stream, Bradley

    9:00 AM

    Great Works Rapid

    Great Works Stream, Bradley

    COMPETITORS BANQUET

    5:30 PM

    Binette Park, Old Town

     

    AWARD CEREMONY

    5:30 PM

    Binette Park, Old Town

     

    COMPETITORS MEETING

    6:00 PM

    Binette Park, Old Town

     







     



     

    SUNDAY   7/2

    HEADQUARTERS OPEN 7:00-9:00 

    Wildwater Classic

    DOWNRIVER

    OC 2 Mix

    OC2 10-16/25+

    SUP

    8:30 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Pipeline, Eddington

    10:00 AM

    Binette Park, Old Town

    Great Works Stream, Bradley

    AWARD CEREMONY

    2:00 PM

    Binette Park, Old Town

     

     


    Event Entries Click on an event to see who entered.

    NameNumberCraftAgeGender
    Kell Fremouw12K1 Wildwater15-18Guy
    Harold Van Winssen14K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Howard Thorburn26K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Cole May29K1 Wildwater15-18Guy
    Amanda Creek33K1 Wildwater15-18Girl
    Gus Madore35K1 Wildwater15-18Guy
    Olivia Spencer39K1 Wildwater15-18Girl
    Aerin Creek43K1 Wildwater15-18Girl
    Roberta Mclain102K1 WildwaterOpen (All Ages)Girl
    Katie Owen104K1 Wildwater15-18Girl
    Bern Collins106K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Hugh Pritchard122K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Hannah Rubin13C119-23Girl
    Kellen Doyle60C115-18Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Clayton Cole, Jeff Owen5ACA Open Canoe Double F1440-54Guy
    Rod Mclain, Chip Loring15ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Lee Martin, John Mathieu21ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    William Anderson, Alan Paradise22ACA Open Canoe Double F1455+Guy
    Ed Sharp, William Mcduffie27ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Kellen Doyle, Cole May29ACA Open Canoe Double F1614-18Guy
    Preston Hopkins, Quintus Drennan32ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Gus Madore, Jerry Madore34ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Karl Kreutz, Eric Gallandt38ACA Open Canoe Double F1440-54Guy
    Brian Kelley, Dick Kelley40ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Max Dingle, Matthew Dingle44ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Nolan Mabee, James Mabee46ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Jonah Edgar, Elias Veilleux58ACA Open Canoe Double F1614-18Guy
    Eric C Taylor, Robert Martin59ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Bill Deighan, Angus Deighan64ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Chris Francis, Mark Ranco100ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Dan Flammini, Jason Cross115ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Joseph Cousins, Bret Vicary118ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Bucky Owen, Frank Woodard119ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Hannah Rubin13ACA Open Canoe Single F1419-39Girl
    Jennette Fisher97ACA Open Canoe Single F1440-54Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Emmanuel Boss7K1 Downriver40-54Guy
    Tim Nutt11K1 Downriver40-54Guy
    Kell Fremouw12K1 Downriver14-18Guy
    Harold Van Winssen14K1 Downriver55+Guy
    Ray Wirth24K1 Downriver55+Guy
    Howard Thorburn26K1 Downriver55+Guy
    Dan Baumert31K1 Downriver55+Guy
    Gus Madore35K1 Downriver14-18Guy
    Tim Henry47K1 Downriver55+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Aerin Creek43K1 Touring14-18Girl
    Leslie Gregory48K1 Touring55+Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Olivia Spencer, Amanda Creek33ACA Open Canoe Double F1613-15Girl
    Phoebe Jones, Gus Madore35ACA Open Canoe Double F1613-15Mixed
    Max Dingle, Ashton Mabee44ACA Open Canoe Double F1613-15Guy
    Shylee Sapiel, Aliya Sapiel50ACA Open Canoe Double F1613-15Girl
    Damon Galipeau, Bem Galipeau52ACA Open Canoe Double F1613-15Guy
    Javier Alicea-santiago, Irving Sapiel54ACA Open Canoe Double F1613-15Guy
    Nolan Mabee, River Mcduffie81ACA Open Canoe Double F1613-15Mixed
    Tommy Owen, Noah Kreutz105ACA Open Canoe Double F1613-15Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Ellen Mallory, Eric Gallandt1ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Jeff Owen, Susannah Owen5ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Hannah Rubin, William Anderson11ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    Ander Thebaud, Chip Loring15ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    River Mcduffie, William Mcduffie27ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    Ed Sharp, Lynne Mcduffie28ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Aerin Creek, Preston Hopkins32ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    Eve Dana, Rod Mclain37ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    Ellen Hall, Eric C Taylor59ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Susan Soctomah, Mark Ranco100ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Kellen Doyle, Liza Gallandt101ACA Open Canoe Double F1614-18Mixed
    Laurie Sproul, David Lee128ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Clayton Cole, Ashton Mabee3ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one 25+All
    Elias Veilleux, Marc Veilleux9ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Kell Fremouw, Tim Henry12ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Terry Wescott, Katie Owen19ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Phoebe Jones, Eric Jones30ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one 25+All
    Nate Lord, Amanda Creek33ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Gus Madore, Jerry Madore34ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    Olivia Spencer, Quintus Drennan39ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one 25+All
    Nolan Mabee, James Mabee45ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one 25+All
    Jojo Picone, John Picone57ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one 25+All
    NameNumberCraftAgeGender
    Tim Nutt11K1 Touring40-54Guy
    Kell Fremouw12K1 Touring14-18Guy
    Ray Wirth24K1 Touring55+Guy
    Dan Baumert31K1 Touring55+Guy
    Brian Foley63K1 Touring55+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Katie Owen18K1 Downriver14-18Girl
    Amanda Creek33K1 Downriver14-18Girl
    Olivia Spencer39K1 Downriver14-18Girl
    Aerin Creek43K1 Downriver14-18Girl
    Leslie Gregory48K1 Downriver55+Girl
    Alexandra Horne49K1 Downriver19-39Girl
    Roberta Mclain102K1 Downriver55+Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Katie Owen19Kayak13-15Girl
    Amanda Creek33ACA Open Canoe Single F1613-15Girl
    Gus Madore35ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Olivia Spencer39ACA Open Canoe Single F1613-15Girl
    Max Dingle44ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Nolan Mabee45ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Aliya Sapiel50Kayak13-15Girl
    Shylee Sapiel51ACA Open Canoe Single F1613-15Girl
    Bem Galipeau52ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Javier Alicea-santiago54ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Irving Sapiel55Kayak13-15Guy
    Shea Hines56Kayak13-15Guy
    River Mcduffie81ACA Open Canoe Single F1613-15Girl
    Damon Galipeau98ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Ashton Mabee110ACA Open Canoe Single F1613-15Guy
    Rowen Fremouw117Kayak13-15Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Clayton Cole, Ander Thebaud66ACA Open Canoe Double F1440-54Mixed
    Bucky Owen, Susannah Owen70ACA Open Canoe Double F1440-54Mixed
    Olivia Spencer, Nate Lord91ACA Open Canoe Double F1419-39Mixed
    Eve Dana, Bill Deighan124ACA Open Canoe Double F1419-39Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Jeff Owen, Susannah Owen68ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Lynne Mcduffie, William Mcduffie80ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Laurie Sproul, David Stearns92ACA Open Canoe Double F1640-54Mixed
    Kellen Doyle, Liza Gallandt103ACA Open Canoe Double F1614-18Mixed
    Phoebe Jones, Eric Jones114ACA Open Canoe Double F1619-39Mixed
    NameNumberCraftAgeGender
    Katie Owen, Jeff Owen19ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Nolan Mabee, James Mabee45ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Clayton Cole, Ashton Mabee67ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Phoebe Jones, Eric Jones84ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Tommy Owen, Jeff Owen105ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Quintus Drennan, Amanda Creek126ACA Open Canoe Double F14one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    NameNumberCraftAgeGender
    Karl Kreutz, Noah Kreutz38ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Jojo Picone, John Picone57ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Tommy Owen, Bucky Owen78ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    River Mcduffie, William Mcduffie81ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Phoebe Jones, Eric Jones85ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Terry Wescott, Katie Owen111ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    Adella Mabee, James Mabee123ACA Open Canoe Double F16one paddler 10-16, one paddler 25 or olderAll
    NameNumberCraftAgeGender
    Clayton Cole3ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Jeff Owen5ACA Open Canoe Single F1440-54Guy
    Robert Martin8ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Rw Estela10ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Hannah Rubin13ACA Open Canoe Single F1419-39Girl
    Preston Hopkins32ACA Open Canoe Single F1419-39Guy
    Kellen Doyle60ACA Open Canoe Single F1414-18Guy
    Angus Deighan64ACA Open Canoe Single F1419-39Guy
    Bill Deighan65ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Ander Thebaud17ACA Open Canoe Single F1640-54Girl
    Jerry Madore34ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Quintus Drennan36ACA Open Canoe Single F1619-39Guy
    Terry Wescott42ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    James Mabee46ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Nate Lord62ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Robert Martin72ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Gus Madore90ACA Open Canoe Single F1614-18Guy
    Ed Sharp108ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Scott Phillips116ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Laurie Sproul, Susannah Owen40ACA Open Canoe Double F1440-54Girl
    Gus Madore, Jerry Madore88ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Bill Deighan, Angus Deighan96ACA Open Canoe Double F1419-39Guy
    Clayton Cole, James Mabee120ACA Open Canoe Double F1440-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Laurie Sproul, Ander Thebaud61ACA Open Canoe Double F1640-54Girl
    Kellen Doyle, Cole May82ACA Open Canoe Double F1614-18Guy
    Gus Madore, Jerry Madore89ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Ed Sharp, William Mcduffie109ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    Dan Flammini, Jason Cross115ACA Open Canoe Double F1619-39Guy
    Joseph Cousins, Bret Vicary118ACA Open Canoe Double F1640-54Guy
    Terry Wescott, Nate Lord125ACA Open Canoe Double F1655+Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Emmanuel Boss7K1 Downriver40-54Guy
    Tim Nutt11K1 Downriver40-54Guy
    Ray Wirth24K1 Downriver55+Guy
    Howard Thorburn26K1 Downriver55+Guy
    Cole May29K1 Downriver14-18Guy
    Dan Baumert31K1 Downriver55+Guy
    Leslie Gregory48K1 Downriver55+Girl
    Alexandra Horne49K1 Downriver19-39Girl
    Kell Fremouw75K1 Downriver14-18Guy
    Roberta Mclain102K1 Downriver55+Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Tim Henry47K1 Touring55+Guy
    Ray Wirth69K1 Touring55+Guy
    Tim Nutt73K1 Touring40-54Guy
    Dan Baumert86K1 Touring55+Guy
    Leslie Gregory93K1 Touring55+Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Emmanuel Boss71SUP 11' or Less40-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Harold Van Winssen14K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Amanda Creek33K1 Wildwater15-18Girl
    Olivia Spencer39K1 Wildwater15-18Girl
    Aerin Creek43K1 Wildwater15-18Girl
    Kell Fremouw76K1 Wildwater15-18Guy
    Howard Thorburn79K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Cole May83K1 Wildwater15-18Guy
    Gus Madore90K1 Wildwater15-18Guy
    Katie Owen104K1 Wildwater15-18Girl
    Bern Collins106K1 WildwaterOpen (All Ages)Guy
    Roberta Mclain107K1 WildwaterOpen (All Ages)Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Kellen Doyle95C115-18Guy
    Hannah Rubin127C119-23Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Eric Gallandt1ACA Open Canoe Single F1440-54Guy
    Clayton Cole3ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Jeff Owen5ACA Open Canoe Single F1440-54Guy
    Irving Gilbert6ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Robert Martin8ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Rw Estela10ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Jamie Hannon23ACA Open Canoe Single F1440-54Guy
    William Mcduffie27ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Preston Hopkins32ACA Open Canoe Single F1419-39Guy
    Jerry Madore34ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Quintus Drennan36ACA Open Canoe Single F1619-39Guy
    Rod Mclain37ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Dick Kelley40ACA Open Canoe Single F1440-54Guy
    Terry Wescott42ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    James Mabee46ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    Jonah Edgar58ACA Open Canoe Single F1414-18Guy
    Kellen Doyle60ACA Open Canoe Single F1414-18Guy
    Nate Lord62ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Angus Deighan64ACA Open Canoe Single F1419-39Guy
    Bill Deighan65ACA Open Canoe Single F1455+Guy
    Ed Sharp108ACA Open Canoe Single F1655+Guy
    Eric Jones114ACA Open Canoe Single F1640-54Guy
    NameNumberCraftAgeGender
    Ander Thebaud, Tammy Kelley17ACA Open Canoe Double F1640-54Girl
    Olivia Spencer, Amanda Creek33ACA Open Canoe Double F1614-18Girl
    Hannah Rubin, Peggy Mckee112ACA Open Canoe Double F1419-39Girl
    NameNumberCraftAgeGender
    Emmanuel Boss7SUP 11' or Less40-54Guy

    Results Select an event to view results.

    Note: All live times are unadjusted and unofficial.

    Course Description
    The race courses are on a stretch of the Penobscot River that has been recently restored to preindustrial free-flowing condition through the removal of two dams (the Great Works and Veazie dams). The river has been essential to people here for thousands of years, for sustenance, traveling, and industry. Now, with this stretch returned to a more natural state, this large river can again support a vibrant ecosystem and exciting recreational opportunities. The Penobscot River is an industrial river and remnant industrial debris exists in and along the river  in the Great Works, Basin Mills, and Veazie rapids.

    The Penobscot Nation and ACA New England hosted the 1st Annual Bashabez Run in August 2014 on this stretch of river, re-tracing the route of Chief Bashabez from Indian Island to Brewer. 

    Photos and video from the 2016 Penobscot Regatta here & HERE

    Course Maps: http://penobscotriverwhitewaternationalsregatta.com/course/

    Downriver Courses:  Downriver races (for Open Canoe, SUP and Kayak downriver) will start at Old Town’s Binette Park (map location B) and finish at the Eddington Salmon Club (Map location I) covering about 9.4 miles. There are five significant rapids on the racecourse and are separated by varying lengths of quick water. All five of the rapids are of class II-III+ whitewater, depending on flow rates, and each extends over a significant distance. The rapids are: French Island Rips (map location B) (class 2-3, ~200 yds), Great Works (map location C) (class 2-3, ~700 yds), Basin Mills (map location F) (Class 2-3, ~350 yds), an un-named class 1-2 rapid of about 200 yds, and Veazie Rapids (map location H-J) (Class 2-3, ~800 yds). 

    At normal flows, there are no mandatory portages, but any rapid can be portaged if a racer so chooses. Any portage chosen should be scouted since the terrain of the banks varies and industrial debris exists in places. Racers are unlikely to encounter non-racing recreational nor commercial rafting/boat traffic. Starts for the downriver race will be mass starts by class. With good current the whole way, times for the downriver races should be 60-80 minutes depending on the craft and paddler ability.

     

    Youth Downriver Course:  Competitors 10-12 and 13-15 yrs. will start at the Orono Town Boat Launch (map location G) downstream of the Basin Mills rapid to the finish line in Veazie (map location H) upstream of the Veazie Eddington rapid.   This course will be quick water nearly all the way and would include one un-named class 1 or 2 rapid.  Approximately 3 miles.

    Sprint Course: The sprint races will start upstream of Great Works rapid (map location C) and will finish at the end of Great Works rapid (map location D).  Length: approximately 0.4 miles.  Starts for the sprints will be on one-minute intervals.

     

    USA Wildwater Sprint CourseThe USA Wildwater Sprint will start upstream of Great Works rapid (map location C) and will finish at the end of the Great Works rapid (map location D).  Approximately 0.4 miles.

    USA Wildwater Classic Course:  The USA Wildwater Classic (downriver) will start at Old Town’s Binette Park (map location B) and will finish at the end of the Great Works rapid (map location D). 

    Local Area: Our racing venue is on the lower part of the Penobscot River’s main stem and is located in Penobscot County, ME. The Penobscot Nation and the University of Maine provide myriad cultural and educational opportunities, and the region is blanketed with rivers, streams, lakes, ponds and mountains for unlimited recreational opportunities. Baxter Park, Mount Katahdin, Maine’s tallest peak and the northern terminus of the Appalachian Trail, and the new Katahdin Woods National Monument is about 2.5 hours north of the race venue. Maine’s coast, including Acadia National Park, is about an hour from the venue.

    Food and accommodations: The University Inn and Academic Suites, in Orono, is offering a 25% discount for racers staying for the entire event. The University Inn is on the banks of the Stillwater River and is within easy walking distance of Orono’s local brewery taproom, coffee shops, and fine eateries.

    University Inn and Academic Suites (www.universityinnorono.com)
    Black Bear Inn (www.bestwestern.com)
    For a complete list of area hotels and motels, go to:www.bangorinfo.com/lodging.html
    For a complete list of area campgrounds, go to:www.bangorinfo.com/Directories/bangor_campgrounds.html

    Directions: The Penobscot River and the towns along the racecourse are easily accessible off Interstate 95 in south central Maine. Interstate exits in Bangor connect to state highways that parallel both banks of the river. This allows access to the finish line at the Eddington Salmon Club in the east side of the river as well as ways to drive upstream to the start in Old Town. Interstate exits for Orono and Old Town provide more direct access to the race start and headquarters.

    Weather: Daytime temperatures in July vary from low 70s to low 90s with nights sometimes cooling into the upper 50s and 60s. Humidity can vary a lot and some days can be very hot and humid. Maine’s rainfall is spread relatively evenly throughout the year and should be expected at times during the week of the event. Water temperatures are likely to be in the upper 60s or lower 70s.

    When:

    Jun 28 to Jul 2, 2017

    Where:

    Old Town, ME