Surf to Sound 2015

Title Sponsor:

Event Venue Link for Reservations:

Dates: Friday, November 6 to Sunday, November 8, 2015
Venue: 
Blockade Runner Beach Resort
Event Type: 
WPA Sanctioned
Race


The Surf to Sound race is actually an entire weekend of fun for the whole family at the Blockade Runner in Wrightsville Beach. The race is presented by the Wrightsville Beach Paddle Club, organizers of the Carolina Cup. 


Races

Surf to Sound Challenge (Advanced | 6.5 miles) Saturday

Advanced paddlers will perform a surf start, brave the open Atlantic Ocean, battle through Masonboro Inlet straits, navigate the channel currents behind Masonboro Island, before finishing the race sound side on Wrightsville Beach. 


Harbor Island Outer Loop (Intermediate | 4 miles) Saturday

This scenic and exciting flatwater race will circumnavigate Harbor Island, taking in Mott's Channel, the Intracoastal Waterway, Lee's Cut and finally, Banks Channel to the finish line! (Direction dependent on weather)


Blockade Runner Flatwater Championship (Advanced | 9 miles) Sunday

A flat water race to challenge the endurance of paddlers who have been training all summer. Paddlers will experience inlet currents, the Intracoastal Waterway, and the scenic Harbor Island loop. 


Kid's Race

Saturday, 11:30

Registration fee includes t-shirt


Paddle Surf Expression session after Saturday's race

Divisions and Classes

Cash prizes will be paid to the top 3 to complete the Surf to Sound Challenge and Blockade Runner Challenge in Men's 14; and Women's 12'6. 

Other prizes will be awarded in each division.

There will be an "Under 17" division in all three paddle races. 


Clinics


April Zilg

Paddle Technique and Strategy: Tips, Tricks and Strategies.

Date: Friday November 6 


 1-3pm

This 2-hour clinic will take one hour to cover proper technique and the biomechanics of paddling and then one hour to cover strategy specific to the Surf to Sound race course.

We will cover:

- Proper body position and which muscle groups should be engaged for each phase of the paddle stroke to increase efficiency and avoid injury.

- Technique to get the most out of each stroke in various conditions: flatwater, ocean, head wind, side wind and downwind.

- Technique and strategy for environmental conditions ( wind, tide and swell)

- Surf to Sound strategy: what to expect for each leg of the course, including getting out through the surf and paddling in he ocean.






Larry Cain Advanced Paddle Technique Clinic 

Friday, November 6, Blockade Runner

10-4

Description: 

This all-day session includes water and classroom time, personal critique and analysis. There are only 8 spots available. There is a lot of interest, so if you want in, register ASAP!

—Paddle stroke theory – dryland session featuring full explanation of theory behind effective paddling, including video of top Olympic paddlers and SUP racers

—Aerial Video of clinic participants

—Review of video of clinic participants – group session in which everyone’s video is analyzed Larry

—Water session in which Larry works with participants one on one and in our small group

- Use of advanced GPS technology to acquire a "stroke profile" for each participant.

—Addressing issues raised in video one on one with each individual

—Useful technique drills and exercises in small group session

—Question and answer



Agenda: 

9:00 Meet on beach, sound side the Blockade Runner with paddle, board and pfd.

10-12: Video and drills 

12-1: Lunch

1-3:30: Review video, return to water to work on personalized corrections do advanced paddling drills

3:30-4: Q &A












Friday, November 6


1-3pm: April Zilg  Paddle Technique and Strategy

10:00 am-4:00pm: Larry Cain Advanced Paddling Clinic

4 pm-8 pm: Check in and packet pickup

(Late registration.)


 

Saturday, November 6


7:00am-8:00am: Late check in and day-of registration (timing tent, Sound Side beach)

7am:

8:00 am: Race meeting Harbor Island (Sound side beach)

8:30 am: Race start Harbor Island

8:45 am: Race meeting Surf to Sound (Ocean side beach)

9:15 am: Race start Surf to Sound

11:30-5pm: Board and equipment demos (Sound Side and Ocean Side)

11:30 pm: Kid's Race (Sound side)

12:00 pm:  Lunch  And awards


 

Sunday, November 7

7am-8am:  Late check-in and day-of registration for Blockade Runner race (sound side timing tent)

8:15 am: Blockade Runner Race Meeting

8:45 am: Blockade Runner Race Start

11:30am awards




Event Entries Click on an event to see who entered.

NameNumberCraftAgeGender
Bob Arnot1SUP Unlimited50+Guy
Tommy Buday3SUP 14'18-49Guy
Jim Russell, Ben Flores4OC-218-49Guy
Sherry Correll7SUP 12'6"50+Girl
Chris Lightbound8SUP 14'50+Guy
Terry Smith10SUP 14'18-49Guy
Stephanie Shideler11SUP 12'6"18-49Girl
Al Simmons15SUP 12'6"50+Guy
Travis Jenkins16Prone Stock18-49Guy
David Young17SUP 14'50+Guy
Kevin Fink18Surfski Single50+Guy
Quintin Chiapperino21SUP 12'6"18-49Guy
Kevin Rhodes22SUP 14'18-49Guy
Greg Lew23SUP 14'18-49Guy
Bobby Nelson24SUP 14'50+Guy
Barry Blackburn25SUP 14'18-49Guy
Anna Blackburn27SUP 12'6"U 17Girl
Mike Hill28SUP 14'18-49Guy
Eric Carter29SUP 14'18-49Guy
Jeff Cook35SUP 14'18-49Guy
Matthew Nacy36SUP 14'50+Guy
Neil Macindoe38SUP 12'6"18-49Guy
Mark Nelson40Prone Stock18-49Guy
Hf Nicole41Prone 14'18-49Girl
Teresa Byrnes43SUP 12'6"18-49Girl
Ernie Ward46SUP 14'18-49Guy
Anya Yurchenko47SUP 12'6"18-49Girl
Mark Sumner54SUP 14'18-49Guy
Andrew Skeoch56SUP 14'18-49Guy
Winsor Macdonell57SUP 14'18-49Guy
David Kralik60SUP 14'18-49Guy
Patrick Stack61SUP 12'6"50+Guy
Sean Stack62SUP 12'6"U 17Guy
Brandon Van Elslander65SUP 14'18-49Guy
Chris Stringer66SUP 14'50+Guy
Steve Eudy69SUP Unlimited18-49Guy
Michael Tavares77SUP 14'18-49Guy
Tracey Finlay81SUP 12'6"50+Girl
Barrett Phifer82Surfski Single18-49Guy
Andrew Herzog86Prone Unlimited50+Guy
Gander Tawaststjerna88SUP 14'50+Guy
Wesley Stolp89SUP 14'18-49Guy
John Pollock90Surfski Single50+Guy
Gab Beauchesne Sevigny95SUP 14'18-49Guy
Gordon Pennebaker99SUP 12'6"18-49Guy
Attila Buday102SUP 14'18-49Guy
Runslo Walksalot105SUP Unlimited18-49Guy
Larry Cain106SUP 14'50+Guy
Sam Lathan107Prone2Paddle18-49Guy
Robert Netsch108SUP 14'50+Guy
Justin Schaay109SUP 14'18-49Guy
Adam Clark110SUP 12'6"18-49Guy
Caleb Clark111SUP 12'6"U 17Guy
Lindsey Gerkens113Prone2Paddle18-49Girl
David Widmer114SUP 14'18-49Guy
April Zilg115SUP 12'6"18-49Girl
Jamie Penland117SUP 14'18-49Guy
Chris Martin120SUP 14'18-49Guy
Will Lathan121SUP 12'6"18-49Guy
Corey Curtis122SUP 14'18-49Guy
Ed Pierce123SUP 12'6"50+Guy
Andy Anderson125SUP 12'6"18-49Guy
Billy Miller147SUP 14'18-49Guy
Kurt Weigand148SUP 14'18-49Guy
Warren Ratley149Prone Stock50+Guy
Stuart Schuck150Prone Stock50+Guy
John Beausang151Prone Stock18-49Guy
Rick Civelli152Prone 14'18-49Guy
Abbey Sangmeister153Prone 14'18-49Girl
Jim Smith154Surfski Single50+Guy
Steve Schroeder155Prone2Paddle18-49Guy
NameNumberCraftAgeGender
Michael Valach2SUP 14'50+Guy
Steve Capps5SUP 14'50+Guy
Bill Trayling6SUP 14'50+Guy
Kent Carnes9SUP 12'6"50+Guy
Lisa Schell12Prone Stock50+Girl
Julia Nicholls13Prone Stock50+Girl
Laura Ward14SUP 12'6"18-49Girl
Campbell Carter20SUP 12'6"U17Guy
Jenna Blackburn26SUP 12'6"U17Girl
Autumn Mist Belk30SUP Under 12'6"18-49Girl
John Pearson31SUP 12'6"18-49Guy
Mark Ryan32SUP Under 12'6"50+Guy
Scott Morgan33SUP 14'18-49Guy
Rock Wells34SUP 14'18-49Guy
Christopher Nacy37SUP 12'6"50+Guy
Mark Robinson42SUP 14'18-49Guy
Miriam Sutton44SUP 12'6"50+Girl
Mike Fox45SUP 12'6"50+Guy
Leon Mckay48SUP 14'50+Guy
Kristen Sheldon50SUP Under 12'6"18-49Girl
Katie Elzer-peters51Prone Unlimited18-49Girl
Erin Macdonell52SUP 12'6"18-49Girl
Wendy Blake53SUP 14'18-49Girl
Kara Richardson58SUP 12'6"18-49Girl
Allison Nebel59SUP 14'50+Girl
Taylor Johnson63SUP 14'18-49Guy
Joelle Squires64SUP Under 12'6"18-49Girl
Scott Cooper67SUP 14'50+Guy
Arthur Nebel68SUP 14'50+Guy
Carol Hall70SUP 12'6"50+Girl
Hardy Peters71SUP 14'18-49Guy
Robert Peters72SUP 12'6"U17Guy
Steve Bowden73SUP 12'6"18-49Guy
Timothy Smith75SUP 14'50+Guy
Brian Lee76SUP 14'18-49Guy
Gary Rottman78SUP Under 12'6"50+Guy
Bryan Ross79SUP Under 12'6"18-49Guy
Charmaine Saulsbury80SUP 12'6"50+Girl
Greyson Quarles83SUP 12'6"50+Guy
Tuggin Long84SUP 12'6"18-49Guy
Heather Leimer85SUP 12'6"18-49Girl
Greg Gibson87SUP 12'6"50+Guy
Jeanette Pollock91Surfski Single50+Girl
Karla Pollock92Surfski Single18-49Girl
Tripp Lanier94SUP 14'18-49Guy
Steve Phillips96SUP 14'50+Guy
Michael Snyder97SUP 12'6"50+Guy
David Nicholson98SUP 12'6"50+Guy
Natalie Vorsteveld100SUP 14'18-49Girl
Larry Cleveland101SUP 12'6"50+Guy
April Peters103SUP 12'6"18-49Girl
Michael Peters104SUP Under 12'6"U17Guy
Ian Clark112SUP 12'6"U17Guy
Sarah Spiegler116SUP 14'18-49Girl
Robert Hamilton118SUP Under 12'6"50+Guy
Dana Hogan119SUP 12'6"50+Guy
Caden Pierce124SUP 12'6"U17Guy
Buddy Rush126SUP 14'18-49Guy
Jamie Moir127SUP 12'6"18-49Girl
John Gray, Sherri Gray128OC-218-49Mixed
Adam Russotto129SUP Under 12'6"18-49Guy
Natalie Krul130SUP Under 12'6"18-49Girl
Elizabeth Lightbound131SUP Under 12'6"50+Girl
Jeanna Bunting132SUP 12'6"18-49Girl
Julieta Gismondi133SUP 12'6"18-49Girl
Kim Pedersen134SUP 12'6"18-49Girl
Louanne Harris135SUP 12'6"18-49Girl
Kevin Tanner136SUP 12'6"50+Guy
Christy Bain137SUP 12'6"18-49Girl
Holly Swanger138SUP 12'6"18-49Girl
Stephen Dees139SUP 14'50+Guy
Chad Hogston140SUP 14'18-49Guy
Alex Burnet141SUP 14'18-49Guy
James Crowell142SUP 14'18-49Guy
Adam Vorsteveld143SUP 14'18-49Guy
David Russotto144SUP 14'50+Guy
Tim Burtnett145SUP 14'50+Guy
Jimmy Mcgee146SUP 14'18-49Guy
NameNumberCraftAgeGender
Campbell Carter20AllAllGuy
Greg Lew23AllAllGuy
NameNumberCraftAgeGender
Bob Arnot1SUP Unlimited50+Guy
Tommy Buday3SUP 14'18-49Guy
Bill Trayling6SUP 14'50+Guy
Chris Lightbound8SUP 14'50+Guy
Stephanie Shideler11SUP 12'6"18-49Girl
Lisa Schell12OC-150+Girl
Julia Nicholls13OC-150+Girl
Al Simmons15SUP 12'6"50+Guy
Kevin Fink18Surfski Single50+Guy
Chris Dieffenbauch19SUP 14'18-49Guy
Bobby Nelson24SUP 14'50+Guy
Neil Macindoe38SUP 14'18-49Guy
Steve Willetts39SUP 14'50+Guy
Hf Nicole41Prone 14'18-49Girl
Miriam Sutton44SUP 12'6"50+Girl
Anya Yurchenko47SUP 12'6"18-49Girl
Frank Godwin49Prone 14'50+Guy
Mark Sumner54SUP 14'18-49Guy
Heidi Leah Schmidt55SUP 12'6"18-49Girl
Andrew Skeoch56SUP 14'18-49Guy
David Kralik60SUP 14'18-49Guy
Brandon Van Elslander65SUP 14'18-49Guy
Chris Stringer66SUP 14'50+Guy
Tracey Finlay81SUP 12'6"50+Girl
Andrew Herzog86Prone Unlimited50+Guy
Gander Tawaststjerna88SUP 14'50+Guy
Josette Lata93SUP 12'6"18-49Girl
Gab Beauchesne Sevigny95SUP 14'18-49Guy
Attila Buday102SUP 14'18-49Guy
Larry Cain106SUP 14'50+Guy
David Widmer114SUP 14'18-49Guy

Results Select an event to view results.

Note: All live times are unadjusted and unofficial.


275 Waynick Blvd
Wrightsville Beach
North Carolina
28480
United States

When:

Nov 6 to Nov 8, 2015

Where:

Blockade Runner Beach Resort, Waynick Boulevard, Wrightsville Beach, NC